Idee ja logo

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ Tantsupeo etendus „Sillad“

30.06 – 2.07.2023

XIII noorte laulu- ja tantsupidu kannab ühist juhtmõtet „Püha on maa“.

Püha on sõna, mida argipäevas väga tihti ei kasutata. Seda sõna hoitakse selliseks puhuks, kui tuleb rääkida millestki väga erilisest. Millestki, mis väärib meie eriti sügavat austust ja mida ei tohi rikkuda.

Rahvana peame pühaks seda, mis meid ühendab ja teistest maailma rahvastest eristab – meie maad ja keelt ning traditsioone ja tarkusi, mida oma esivanematelt pärinud oleme.

Neid väärtusi pühitseme laulu- ja tantsupeol, kus muusika ja tants meid kütkestavad ning ühte seovad.

Teel laulu- ja tantsupeole õpime üheskoos märkama ja hoidma igas argipäevas seda, mis püha – meie keel, meie maa ja ka meie ühine kodu, planeet Maa. Sellest räägivad meile kaunis emakeeles kirjutatud laulud laulupeol ning sedasama jutustab ka tantsupeo etendus pealkirjaga Sillad.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub Tallinnas 30. juunist kuni 2. juulini 2023. aastal.

Laulupeo peadirigent on Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman ja rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo peakunstnik on Mart Anderson, kes kirjeldab oma loodud visuaalset maailma nii:

Pidusündmuse visuaalne identiteet on kokku pandud tunnuskujunditest, millest osa on juba integreeritud oma kirjatüüpi ning taustamustrist ja värvipaletist. Parimatele kohalikele traditsioonidele tuginev, tantsuline ja eristuv tüpograafia omab siin kahtlemata võtmerolli. See on lihtne viis olla originaalne, sest loob ühtsustunde, tekitab sarnase näo erinevatele atribuutidele, meedias ilmuvatele materjalidele jms. Taustamustri moodustavad rooma 10 ja 3 ehk 13. Julged, kirkad ja nooruslikud värvid on valitud soojade ja külmade toonide kombinatsioonina, mis võimaldavad lisaks külluslikult kirevale ka mitut iseseisvat monokroomset paletti, kui tekib vajadus eristada laulu- ja tantsupeo kommunikatsiooni. Sarnaseid erksaid ja elujõudu sümboliseerivaid toone leidub palju meie pühapäeva rahvarõivastes. Oma kirjapildi mustri ja värvipaleti koostöös tekibki terviklik visuaalne maailm. Pildilise elemendina on laulikutel kasutatud väärikamate kodumaiste graafikute loomingut.