Registreerumine 2025. aasta peole

Alates tänasest saavad end kirja panna kõik kollektiivid, kes soovivad osa võtta XXVIII laulu- ja XXI tantsupeost ning samuti ka rahvamuusikapeost. Registreerumine suurpeole kestab kuni 15. oktoobrini. Samas on kuni septembri lõpuni võimalik laulu- ja tantsupeo protsessis osalevatel kollektiividel taotleda toetust selleks loodud riiklikust toetusprogrammist.

Kollektiivid saavad end laulu-, tantsu- ja rahvamuusikapeole kirja panna tavapäraselt laulu- ja tantsupeo elektroonilises registris aadressil: register.laulupidu.ee

Väliskollektiivide ja Välis-Eesti kollektiivide registreerumine algab alates 1. novembrist. Registreerumine ja lisainfo peagi siinsamas kodulehel.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Margus Toomla rõhutab, et eriti tasuks registreerumisega kiirustada just uutel kollektiividel, kes varem ei ole laulu- ja tantsupeol osalenud. „Kuna toetuse taotlemise eelduseks on osalemine laulu- ja tantsupeo protsessis, tuleks uutel kollektiividel end kirja panna kindlasti enne 30. septembrit, mil toetusprogrammi taotluste vastuvõtt lõpeb, sest ainult nii on ka uutel tulijatel võimalik taotleda toetust, mida saab kasutada näiteks nootide või tantsukirjelduste soetamiseks,“ selgitab Toomla.

XXVIII laulupeo kunstilise juhi Heli Jürgensoni sõnul said üldlaulupeo kava koostamisel aluseks kolm olulist märksõna – murded, murdumine ja aeg. Esimese päeva kava iseloomustab Heli sõnadega „hästi tasakaalus“. Repertuaar on kunstilise juhi sõnul üles ehitatud selliselt, et kõik murdepiirkonnad on esindatud. Teise päeva kavas olevad laulud räägivad laulmise jõust ja väest. Iga liigi repertuaarist leiab ka teoseid, mis seostuvad murrete, murdumise ja aja teemaga ning kindlasti ka mõni murdekeelne pala. Laval on kõik tavaks saanud kooriliigid alates mudilastest ja lõpetades segakooridega. Loomulikult ka sümfoonia- ja puhkpilliorkestrid.
Vaata lisa XXVIII laulupeo kohta siit!

XXI tantsupeo pealavastaja Helena-Mariana Reimann ütleb, et lähtuvalt XXI tantsupeo lavastuslikust kontseptsioonist on sel korral suurimaks uudiseks varasemast erinev lähenemine rühmaliikide jaotusele. Eesti on jagatud erinevateks piirkondadeks ja tantsijate peole kandideerimine toimub seekord piirkonna põhiselt. „Seega tantsupeo liigid moodustuvad lisaks traditsioonilistele üle-eestilistele liikidele, piirkondade põhiselt,“ rõhutab Reimann ning lisab: „Loodame, et selline muudatus tugevdab kogukonna ühtekuuluvustunnet. Piirkonniti ollakse ühise eesmärgi nimel väljas ja iga tantsija jaoks on seega oluline et just oma piirkond säraks ja silma paistaks. See on samuti hea võimalus välja tuua paikkondlikke erisusi nii tantsus, muusikas kui rahvarõiva eripäras,“ ütleb pealavastaja.
Vaata lisa XXI tantsupeo kohta siit!

Rahvamuusikapeo üldjuht Helin Pihlap innustab peole registreeruma nii ansambleid kui ka üksikuid pillimehi. „2025. aastal toimuval rahvamuusikapeol on palju uut ja põnevat – peol esineb kaheksa pilliliiki, nende hulgas esimest korda oma liigina ka mandoliinid, karmoškad ja hiiu kandled. Iga liigi kavas on lugu solistiga, kelleks on selle pilli tõeline meister ja kogukonna vedaja. Esmakordselt on kavas ka ühine alguse- ja lõpunumber, mis ühendavad peolisi ning pakuvad ka publikule võimalust kaasa lüüa,“ räägib üldjuht järgmise rahvamuusikapeo plaanidest.
Vaata lisa rahvamuusikapeo kohta siit!

Kollektiivide registreerumine XXVIII laulu- ja XXI tantsupeole toimub elektroonilises registris. Registeerumine lõpeb 15. oktoobril 2023.

Laulu- ja tantsupeo protsessis osalevate kollektiivide toetusprogrammi kohta on võimalik lugeda lisainfot veebilehelt aadressiga https://sa.laulupidu.ee/toetusprogramm/. Toetusprogrammi taotlusvoor lõpeb 30. septembril 2023.

XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu toimub 3.-6. juulil 2025 Tallinnas. Laulupeo kunstiline juht on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja on Helena-Mariana Reimann ning rahvamuusikapeo üldjuht on Helin Pihlap. Laulu- ja tantsupeo korraldajaks on Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus.