Hoiame loodust

XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ üks põhiväärtusi on austus. Austus emakeele, isamaa ja meid ümbritseva looduse vastu. Soovime anda oma panuse, et austus ja arusaam looduse kui terviku vastu suureneks. Samuti võtsime eesmärgiks astuda järgmine samm teel rohelisema tuleviku poole vähendades sellel korral laulu- ja tantsupeol ökoloogilist jalajälge uute algatustega. See on väga lihtne ja igaühele jõukohane – aitame palun kõik üheskoos kaasa, et loodus meie pärast enam nii palju ei peaks kannatama.

Laseme lahti ühekordsuse mõtteviisist

Laulupidusid on Eestis peetud rohkem kui 150 aastat ja suurema osa sellest ajast on peol kasutatud korduskasutatavaid nõusid. Alles viimase 30 aastaga on tarbimiskultuur suutnud meid panna uskuma, et ühekordsetele nõudele alternatiive justkui polekski. Kuid meie usume, et alternatiive on küll. See tähendab eelkõige mõtteviisi ja süsteemi suurt muutust. Loodetavasti XIII noortepidu kiirendab seda. Osalejad kasutavad osalejate välisööklates korduskasutatavaid nõusid täpselt samamoodi nagu varemgi. Lihtsalt supp maitseb loodetavasti paremini, teades, et teeneline kauss, millest te seda sööte läheb pessu, mitte prügikasti.

Lauluväljaku ja tantsuväljaku kaubandusalal lisandub igale toidule ja joogile pant 2€ iga taldriku, kausi ja joogitopsi eest. Söögiriistad (noad-kahvlid-lusikad) on samuti korduskasutatavad, kuid nende eest panti ei küsita. Pandiraha saab kohe tagasi, kui viite oma nõud ja ka söögiriistad pandinõude tagastustelkidesse, mida on väljakult lihtne leida siia lisatud märgi järgi.

Sorteerime jäätmeid

Teine suur samm on jäätmete liigiti kogumine nii külastajatelt, esinejatelt kui ka kauplejatelt. Eesmärk on tunduvalt vähendada segaolmejäätmete hulka. Just segaolmejäätmed on need, mida me kõige vähem tahame, sest nendega on raske hiljem midagi kasulikku peale hakata. Ainuüksi kordus- nõude kasutuselevõtt peaks vähendama segaolme- jäätmete teket umbes 3,5 tonni. Esimest korda tulevad peopaikades prügipunktide juurde appi rohesaadikud, kes aitavad meil kõigil teha õigeid valikuid. Nii suure sündmuse teenindamine korduskasutatavate nõudega ja väga mahukas liigiti jäätmete kogumine on suur proovikivi ka neid valdkondi teenindavale sektorile Eestis. Me täname oma hankepartner UC RENT-i, kes selle väljakutse vastu võttis!

Laulu- ja tantsupeol kogume eraldi biojäätmeid (nt järelejäänud toit), pakendeid (nt jäätisepaberid, krõpsupakid), panditaarat (kõik pandimärgisega purgid-pudelid) ja segaolmejäätmeid (kõik muu, mis eelmistesse liikidesse ei sobi).

Kustutame janu kraaniveega

Koostöös ettevõttega Tallinna Vesi ja Euroopa rohelise pealinnaga paigaldame sellel suvel nii Kalevi staadionile kui Tallinna lauluväljakule täiendavaid joogiveevõtu kohti. Need on märgitud meie ala plaanidel ja kindlasti väljakutel kergesti leitavad. Palun võta peole kaasa omaenda KORDUSKASUTATAV JOOGIPUDEL ja kui see tühjaks saab, täida see puhta kraaniveega.

Tule peole ühistranspordi, jalgrattaga või jalgsi

Sellel suvel on Tallinna kesklinna vallutanud rohked kaeve- ja teetööd. Lisaks sellele toob laulu- ja tantsupidu kaasa mõningaid sulgemisi ning rohkelt uusi liiklejaid Tallinna tänavatele. Soovitusi selle kohta, kuidas linnas oma harjutusväljaku või peopaiga jõuda, leiate Tallinna linna kodulehelt. Kõige olulisem nii jalgsi kui transpordivahendiga liikudes aga on varuda aega, planeerida oma teekonda ja olla teineteise suhtes hooliv ja tähelepanelik!

Tähelepanu! Parkimiskohti peopaikade ümbruses külastajatele ei leidu. Seetõttu soovitame kindlasti varuda peole tulekuks tavapärasest veelgi rohkem aega, kasutada ühistransporti, jalgratast või tulla jalgsi, kui võimalik. Nii külastajatele kui osalejatele on Kalevi staadioni ja lauluväljaku ümbruses mitmeid valveta rattaparklaid.

Iga ruutmeeter loeb

Teekonnal laulu- ja tantsupeo poole võtsime fookusesse elurikkuse suurendamise ning kutsusime ellu programmi nimega „Iga ruutmeeter loeb“. Koos Eesti Tööõpetajate Seltsi, Euroopa rohelise pealinnaga ning Teeme Ära! talgupäevaga valmisid koolides sajad lillekastid ja külvati sadu ruutmeetreid elurikkust suurendavaid lilleniitusid. Koostöös Tagasi Kooli! MTÜ-ga viisime läbi mitmeid e-koolitunde elurikkuse teemal.

Taaskasutusmaterjalidest punupaelad kaunistavad puid

Koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga saavad Tallinna põlispuud laulupeo ajaks endale ümber punutud paelad. Nii on kaasatud ka need lapsed, kes käsitööd teevad. Paelu punuti käsitöötundides, Paelad punuti taaskasutusmaterjalidest ja Käiku läksid vanad erksat värvi trennisärgid, värvilised laudlinad ja muu tekstiil, mis kodus enam kasutust ei leia.

Kohalik tooraine

Laulu- ja tantsupeo toitlustuspartner Põltsamaa jagab osalejatele välja 150 000 supiportsjonit, mis valmivad eestimaisest köögiviljast ja lihast. Suppi keedetakse mõõdukates kogustes, mis tähendab, et toorainesse suhtutakse säästlikult. Kokku kuulub tänavuse peo menüüsse viis erimaitselist suppi ja mõeldud on ka taimetoitlastele. Suppides on toorainena kasutatud Eesti liha ja köögivilju (kartul, porgand, kapsas ja punapeet), supid on säilitusainetevabad ning ei sisalda kunstlikke maitse- ega lõhnatugevdajaid. Kuna taimse toidu eelistamine on kasvav trend kogu maailmas, siis on tänavu esmakordselt menüüs ka kaks taimset suppi (Põltsamaa lihata borš ja nuudli-köögiviljasupp). Kohaliku tooraine kasutamine ja eelistamine välismaisele hoiab kokku ka selle transpordilt tekkivad mõjusid ümbritsevale.

Magustoiduks pakutavad Balbiino Laulu- ja tantsupeo jäätised on valminud kodumaisest koorest.

Kestvad ja praktilised meened

Laulu- ja tantsupeo meenete tootmisel ja valikul peame silmas, et igal tootel oleks kindel ja praktiline otstarve, need oleks kasutatavad ka pärast laulu- ja tantsupidu ning nendel oleks võimalikult pikk eluiga. Soovime, et suveniirid, mis juubelipidu meenutama jäävad, oleksid nutikad ja keskkonnasõbralikud.
Laulu- ja tantsupeo ametlikud t-särgid kannavad Fair Trade ehk õiglase kaubanduse märki. Fair Trade märgis tagab, et arengumaade väiketalunikud saavad oma toote eest miinimumhinda (ingl minimum price), mis katab kulud ja võimaldab kestvat arengut; istanduste ja tootmisühistute töölised saavad inimväärset palka (ingl living wage) ja töötavad inimlikes tingimustes; tootmisprotsessis on keelatud kasutada orja- ja lapstööjõudu; õiglase kaubanduse hinnalisa või lisatulu kasutatakse kogukonna sotsiaalseks arenguks; tootmisel lähtutakse keskkonnasäästlikest põhimõtetest (www.fairtrade.ee). Meenete tootmist ja müüki korraldab riigihanke korras Sokisahtel OÜ.

Keskkonnasäästlikumad materjalid

Seekordse laulu- ja tantsupeo väljakute kujunduskunstnik Kristjan Suits on valmistanud lavakujundused puidust. Osaliselt kasutatakse Kalevi staadioni kujunduselemente ka lauluväljakul.
Keskkonda silmas pidades on valitud ka osalejate käepaelad ning meediale ja korraldajatele kaela riputatavad paelad. Need on toodetud rPET materjalist, mis on valmistatud 100% taaskasutatud plastikust. Kaelakaardi taskud ja kaelapaeld on korduskasutatavad ning palume kõigil need peale pidu tagastada, et juba 2025. aastal neid taaskasutada.

Laulu- ja tantsupeo tuli põleb puhtalt

Tuli laulu- ja tantsupeo tõrvikus põleb meie toetaja Eesti Gaasi poolt tahma- ja muu kahjuliku saaste vabalt, säästes inimeste tervist ning hoides Eesti metsa ja maastikku.