Selgusid XX tantsupeo etenduse „Minu arm“ osalejad

XX tantsupeo „Minu arm“ 333 maakondlikku eelproovi on lõppenud. Kunstilise toimkonna valiku põhjal esineb tantsupeo kolmel etendusel 713 kollektiivi, sealhulgas 15 väliseesti kollektiivi.

Kutse tantsupeol esinema on saanud 713 kollektiivi, kuhu kuulub 10 540 tantsijat ja võimlejat. Tantsupeo tegelaskond on sel korral suurem, kui kunagi varem, kuna lisandunud on täiesti uus  rühmaliik – pererühmad. Kollektiivide akrediteerimine peole toimub juunikuu esimestel nädalatel ning siis selgub peoliste koguarv koos rühmade juhendajate, lastekollektiivide saatjate, kunstilise toimkonna ja tehnilise-korraldusliku tugitoimkonnaga.

Eelproovide käigus hinnati rühmade esituse juures peamiselt tantsu tehnilist ja kunstilist taset, tantsu vastavust lavastaja kirjeldusele, rahvarõivaste kandmise oskust ja korrektsust ning üldist esinemiskultuuri. „Kõikide rühmaliikide teistest eelproovidest paistis silma hea tase ja pühendumus, täname südamest kõiki tantsupeoks valmistujaid!“ tunnustab pealavastaja Vaike Rajaste kõiki tantsukollektiive tehtud töö eest.

Maakondlikud eelproovid on oluline osa tantsupeoks valmistumise protsessist. Seda kinnitavad ka 2016. aastal tantsijate ja tantsuõpetajate seas läbi viidud uuringu tulemused, mis toovad välja, et ettetantsimistega käsikäes käiv valikuprotsess on vajalik, et tagada rahvatantsu ja tantsupeo areng ja kestlikkus.

Tantsupeo ettevalmistused jätkuvad juba 19. mail Paide Muusika- ja Teatrimajas toimuva tantsupeo jooniste seminariga, kus tantsupeol osalevate kollektiivide juhtidele tutvustatakse väljakujooniseid lavastuse kava tervikust lähtuvalt. Pealavastaja sõnul saavad paljud tänaseks selgeks õpitud tantsud suurele väljakule toomiseks veel värske lihvi. „Ennekõike selleks, et pakkuda tantsupidude lahutamatuks ja väga oodatud osaks saanud kauneid mustreid. Seetõttu jätkub enne tantsupidu tööd selle kallal, et kõik tantsud mõjuksid kokku sulades veelgi võimsamalt ning annaksid paremini edasi neis peituvat mõtet,“ lisas Rajaste.

XX tantsupeo lugu viib nii tantsijad kui ka pealtvaatajad rändama mööda Eestimaa erinevaid maastikke. Lisaks imelistele mustritele ja tantsuhetkedele kannavad tantsud ka sõnumeid, mis võiksid panna inimesi rohkem mõtlema Eestimaa peale.

Rühmad, kes tänavu tantsupeo esinejate hulka ei mahtunud, on oodatud Kalevi staadionile vaatama 4. juuli tantsupeo peaproov-etendust. Täpsem teave tasuta pääsmete kohta edastatakse otse rühmadele.

XX tantsupeo repertuaaris on kõrvuti vana ja uus, rahvamuusika ja sümfooniline muusika. Palju on äratundmisrõõmu, aga rohkelt ka uut ja arendavat.

Tantsupeoprotsess on üles ehitatud liigipõhiselt ja üldpeo etendusse kaasatakse võimalikult palju rühmaliike – sel korral astub üles üksteist erinevat rühmaliiki, kokku jõuab vaatajate ette 28 tantsu.

Ka väliseesti kollektiive osaleb seekord tantsupeol varasemast rohkem. Kokku 15 rühma: seitse sega-, kuus nais- ja kaks pererühma.

XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm” toimub Tallinnas 4.-7. juulini 2019. Tantsupeo esimene etendus toimub neljapäeval, 4. juulil kell 19.00, teine etendus reedel, 5. juulil kell 11.00 ja kolmas etendus reedel, 5. juulil kell 18.00.

XX tantsupeo repertuaariga saab tutvuda siin.

Vaata nimekirja tantsupeol esinevatest kollektiividest siin.

Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse ja mõttekoja Praxis koostöös valminud uuring „Tantsupeoprotsessi tunnused ja tegevusmudel“ leiab siit.