Juubelituli jõudis Pärnumaa hoida

Täna hommikul saatis Raplamaa Vana-Vigala mõisas Vigala meeskoori ja Jaanika Kuusiku lauluga juubelitule Pärnumaa poole teele. Õhtuks jõuab tuli paadiga mööda merd Pärnusse ning saabub rongkäiguga Koidula majamuusemisse ja jätkab homme oma teekonda Pärnumaal.

Esimese peatuse tegi tuli hommikul Lihulas, kus juubelilaulu- ja tantsupeo tuld tervitasid Lääneranna valla tantsijad, lauljad ja pillimehed. Pidulik tõrvik võeti vastu Pärnumaa traditsiooni kohaselt valgete kinnastega. Maakonna kuraatori Alli Põrgi sõnul kannavad kõik Pärnumaa inimesed, kes järgnevatel päevadel tuld hoiavad, käes just valgeid kindaid – “Puhta südame, puhta meele ja puhaste kätega,” ütles Põrk. Ta lisas, et kindaid kannavad pärnakad ka laulu- ja tantsupeo rongkäigus, kuid praegu jääb veel saladuseks, millised kindad välja nägema hakkavad.

Lõunaks jõudis tuli puhkpillihelide saatel Pärnu-Jaagupi staadionile. Tuld tervitati kohas, kus alustas tegevust Eesti üks esimesi puhkpilliorkestreid. Veoauto kastis viidi tuli edasi Aleksander Kunileidi kodulinna Audrusse. Suurkuju mälestuskivi juures lauldi helilooja enda laulu “Sind surmani”. Pikas rongkäigus marsiti Audru mõisaparki, kus süüdatud tuli jääb külaelanikele põlema õhtuni.

Põrki sõnul kehtis täna tõeline Pärnu eduvõti: “Heal tegijal hea ilm – ei ole palav, ei ole külm, ei saja vihma, puhub mõnus tuuleke ja pilve tagant piilub väike päike,” rõõmustas Põrk.

Õhtupoolikul sõideti peotulega Lindi sadamasse, kus Lindi kooli laulu- ja tantsulapsed saadavad selle edasi kinhnlastele, kes selle Lindi sadamast kalurite puitkerega kakuamipaadiga mööda merd Japsi sadamasse toimetavad.

Japsi sadamakailt toovad pärnakad peoltule puhkpilli ja rongkäiguga Koidula Muuseumi aeda, kus toimub kontsert ja üles astuvad kohalikud koorid. Hilisõhtul alustab ansambel Piccolo Folk simmaniga. Tuli jääb ööbima Koidula majamuuseumisse ning jätkab sealt hommikul veel kaks päeva teekonda Pärnumaal.