Algas registreerumine XIII noorte laulu- ja tantsupeole “Püha on maa”

Tänasest saavad kollektiivid end kirja panna 2023. aastal toimuvale noorte laulu- ja tantsupeole. XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ juhtmõtet ning visuaalset identiteeti tutvustatakse kollektiivijuhtidele põhjalikumalt täna algavatel Terepäevadel, mis toimuvad septembrikuu jooksul erinevais paigus üle Eesti.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu kannab ühist juhtmõtet „Püha on maa“. Noortepeo loovjuhtide selgitusel on „püha” selline sõna, mida argipäevas väga tihti ei kasutata. Seda sõna hoitakse puhuks, kui tuleb rääkida millestki väga erilisest. Millestki, mis väärib meie eriti sügavat austust ja mida ei tohi rikkuda. Teekonnal laulu-, tantsu- ja rahvamuusikapeo poole õpitakse  üheskoos rohkem märkama ja hoidma igas argipäevas seda, mis püha – meie keelt,  meie maad ja ka meie ühist kodu, planeeti Maa. See juhtmõte on olnud lähteideeks laulupeol, inspireerinud rahvamuusikapeo loojaid ning nende väärtustega kokku kasvamisest jutustab ka tantsupeo etendus pealkirjaga „Sillad“.

Täna esitletud XIII noorte laulu- ja tantsupeo visuaalse identiteedi autoriks ning ühtlasi ka peo peakunstnikuks on Mart Anderson, kelle töö osutus valituks koostöös Eesti Disainikeskusega läbi viidud konkursil. Andersoni loodud kujunduskeele keskseks elemendiks on originaalne, hoogne ja kaasaegne tüpograafia. Lisaks originaalšriftile koosneb visuaalne identiteet veel tunnuskujunditest, taustamustrist ja värvipaletist. Täiendava pildimaterjalina leiavad kujundustes kasutust väärikate kodumaiste kunstnike graafilised teosed.

XIII noorte laulu- ja tantsupeole registreerumise esimene voor lõpeb 30. septembril. Registreerimiseks on vajalik täita avaldus laulu- ja tantsupeo elektroonilises registris, mis asub internetis aadressil: https://register.laulupidu.ee. Kes soovivad, saavad oma kollektiivi noortepeole kirja panna veel ka teises registreerumisvoorus, mis toimub 3.-31. jaanuarini 2022 aastal.  

Täna algavad ka kollektiivijuhtidele juba tuttavad üle-eestilised Terepäevad, kus noortepeo tegijad ja korraldajad tutvustavad repertuaari, sõnumeid, teekonda laulu- ja tantsupeole ning aitavad vajadusel ka registreerumisega. Esimene Terepäev toimub täna Raplas ning Terepäevade tuur lõppeb 23. septembril Tallinnas. Lisaks on veel võimalik osaleda ka nn e-Terepäeval, mis toimub 24. septembril Zoomis. 

Lähem info registreerumise, Terepäevade ja samuti XIII noortepeo visuaalse identiteedi kohta kohta on leitav veebilehelt aadressiga laulupidu.ee.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas.  XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman ning rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin. XIII noorte laulu- ja tantsupeo visuaalse identiteedi autor on Mart Anderson.