Hiidlased võtavad laulu- ja tantsupeo tule vastu kohaliku laulupeoga

Täna hommikul võttis XXVII laulu- ja XX tantsupeo tule Saare maakonnalt vastu Hiiumaa. Ühe päeva jooksul külastab tuli Hiiumaal erinevaid kultuuriväärtuslikke paiku, teekonna kulminatsiooniks on Rudolf Tobiase majamuuseumi õuel toimuv väike laulupidu, millega tehakse kummardus kohaliku muusikahariduse ja -kultuuri sünniloole.

Majamuuseum on Tule Tulemise koordinaator Helgi Põllo sõnul kultuuriväärtuslikult oluline mitmel moel. Endise köstrimajana näevad hiidlased seda ka kui kohaliku muusikakultuuri ühte olulist maamärki. Selles majas sündis helilooja Rudolf Tobias ning seal on elanud ka tema isa ja vanaisa, kes mõlemad pidasid Käinas köstriametit ning kes olid tugevalt seotud selle piirkonna muusikahariduse edendamise- ja laulukultuuri hoidmisega.

Tobiaski on mõnda aega tegutsenud muusikaõpetajana, kuid ennekõike teatakse teda kui heliloojat. Suurvormide kõrval on ta loonud ka mitmeid koorilaule. Üks neist, „Otsekui hirv“ kõlab tänavuse laulupeo avakontserdil. „ Meil on hea meel, et nii tähtsal ja suurel peol ei ole Tobiast unustatud, mistõttu soovime juubelipeo tulega teha kummarduse ka tema kodukohale,“ rääkis Põllo.

XXVII laulupeo avakontserdil pealkirjaga “Õpetajale” tuleb esitamisele dirigent Kaspar Männi juhatusel Rudolf Tobiase pala “Otsekui hirv”. Avakontserdi repertuaar on läbilõike eesti muusika kullafondist.

Veel külastab tuli Hiiumaal Kõpu tuletorni, Leigri küla, Kärdla linna, kust liigutakse edasi marsruudil Suuremõisa – Käina – Orjaku. Homme õhtul kell 10 annab Hiiumaa tule üle Läänemaale.

Tule Tulemist saab reaalajas jälgida interaktiivselt kaardilt, mille leiab laulu- ja tantsupeo veebilehelt või saab alla laadida mobiiliäpina.

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo „Minu arm“ Tule Tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab Tule Tulemise traditsioon 50-aastaseks, esimest korda toimus üle-eestiline Tule Tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga. Tuli jõuab Tallinnas Kalevi staadionil toimuvale tantsupeo esimesele etendusele 4. juuli õhtuks. Lauluväljaku tuletornis süttib peotuli 6. juuli õhtupoolikul peale rongkäiku.

Lisainfot leiab Tule Tulemise veebilehelt: www.tuletulemine.ee