Juubelipeo tuli seilab õhtuks Hiiumaale

Täna hommikul Kuressaare raekoja ees signatuuride saatel üles äratatud XXVII laulupeo ja XX tantsupeo „Minu arm“ tuli jõudis õhtuks Triigi sadamasse, et alustada Saaremaalt halulaeval HiiuIngel teed naabersaare suunas.

Ansekülla, kunagisele laulupeo platsile, kus 1863. aastal peeti Sõrvemaa laulupidu, oli tuld tervitama tulnud Sõrve maakoor ning hulk kohalikke. Seal on esimesest laulupäevast pärit tamm ja mälestuskivi, mis paigaldati, kui kohalikust laulupäevast möödus 50 aastat. „Kui me Massinõmmelt pärast uue tamme istutamist täna hobukaarikuga välja sõitsime, siis valdasid mind väga ülevad tunded,“ ütles Saaremaa Tule Tulemise eest vastutav Triino Lest.

Teiste hulgas oli kohal ka põline Anseküla mees, tänavu 85. sünnipäeva pidav Peeter Jõgi. Tema sõnul on nende pere juba pikalt laulmisega seotud olnud ja tänagi laulsid Sõrve maakooris tema kaks tütart.  Anseküla pastorit Martin Körberi, kelle eestvedamisel esimene Saaremaa laulupidu toimus, teadsid Peeter Jõgi vanavanemad väga hästi. “Olevat olnud selline rahvamees, nii vähemalt vanaisa rääkis.” Peeter mäletab hästi ka aega, mil Saaremaa laulupidu tähistas 1963. aastal oma 100. sünnipäeva. “Sel puhul oli kohal palju koorjuhte, isegi Gustav Ernesaks isiklikult.”

Sõrves viidi juubelipeo tuli aga 52 meetri kõrguse tuletorni tippu, et tervitada ülemere naaberriike. Majaka hoovis saatis tuld nagu ikka, laul ja tants. Õhtuks jõuti välja Triigi sadamasse, kust tuli halulaeval HiiuIngel Hiiumaale saadetakse. „Halulaev oli hiidlaste kõige levinum purjelaev – endistel aegadel vedasid Hiiumaa laevad suurtesse linnadesse küttepuid, mistõttu hakatigi neid kutsuma halulaevadeks. Kahemastiline kahvelpurjestusega purjekas – kaljas – on sobiv Läänemere rannikusõiduks,“ rääkis Triino Lest.

Foto: Valmar Voolaid

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo „Minu arm“ Tule Tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab Tule Tulemise traditsioon 50-aastaseks, esimest korda toimus üle-eestiline Tule Tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga. Tuli jõuab Tallinnas Kalevi staadionil toimuvale tantsupeo esimesele etendusele 4. juuli õhtuks. Lauluväljaku tuletornis süttib peotuli 6. juuli õhtupoolikul peale rongkäiku.