Lähiajal avanevad kriisiabi lisavoorud rahvakultuurivaldkonnale

Valitsus kiitis täna, 17. septembril heaks täiendavate taotlusvoorude avamise rahvakultuuri valdkonnale. Eesti Rahvakultuuri Keskuse kaudu avanevate voorude abil püütakse leevendada koroonaviirusega seotud kriisi mõju. Abipaketi suurus kokku on 350 000 eurot. 

„Rahvakultuur on Eesti mõõt. Eesti kultuuri teevad tugevaks inimesed, kes kannavad edasi paikkondlikke kombeid ja oskusi, aga ka murdekeelt ja elulaadi laiemalt. Kõikmõeldavad kultuuripärandi nähtused, olgu selleks näiteks käsitöö või kasvõi harrastusteatrite tegevus, aitavad kaasa meie paigavaimu tugevdamisele ning kultuuriturismile. Need on inimesed, kes elavdavad kohalikku ettevõtlust, mistõttu on meil riigina kohustus neid liikumisi raskel ajal toetada,“ põhjendas kultuuriminister Tõnis Lukas. „Esimest korda on toetust taotlema oodatud ka rahvaülikoolid, kelle õppurid ei saanud haiguspuhangu tõttu oskusi omandada ja nii tekkis auk ka nende ühingute eelarvetesse. Püüame aidata,“ lisas minister. 

Esimene meede on suunatud kõikidele Eestis tegutsevatele rahvakultuuri kollektiividele, kes koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu olid sunnitud oma töö peatama. Lisaks laulu- ja tantsupeo protsessis osalevatele kollektiividele saavad seekord taotlusvoorus osaleda ka teised, näiteks folkloorirühmad, harrastusteatrid ja käsitööga tegelevad ühendused, et katta juhendajate tööjõukulusid. Abipaketi suurus on 50 000 eurot.  

Teine toetusmeede on suunatud rahvaülikoolidele, rahvamajadele ja käsitööühendustele. Selle eesmärk on kompenseerida nende põhitegevusega seotud kulusid ja eesolevaid möödapääsmatuid kulusid, mille katmiseks planeeritud tulud on vähenenud. Abipaketi suurus on 300 000 eurot.

Täpsemat infot voorude tingimuste ja ajakava kohta annab Eesti Rahvakultuuri Keskus.