Lõppes XIII noorte tantsupidu

Täna õhtul jõudis Kalevi Keskstaadionil publiku ette III ja viimane noorte tantsupeo etendus „SIllad”. Sellega sai punkti XIII noorte tantsupidu.

Kõik kolm tantsuetendust pälvisid staadionitäie pealtvaatajate sooja vastuvõtu. Noorte tantsupidu andis selge märgi sellest, et rahvatants ja sellega seotud traditsioonid püsivad elujõus ning leidub noori ja ka juhendajaid, kes selle eest hea seisavad.

Tänavuse tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman meenutas pärast viimase etenduse lõppu aastat 1987, mil ta veel väikese tüdrukutirtsuna ise oma esimesel tantsupeol osales. „Mäletan ühte hetke, mil istusin siinsamas Kalevi staadionil müüri peal ja korraga maailm nagu kadus minu ümbert ning ma tundsin nagu hõljuksin õhus. Täna, pärast tantsupeo lõppu, oli mul sarnane kogemus,” kirjeldas Kurrikoff-Herman lisades, et viimastele päevadele tagasi mõeldes valdab teda sõnatukstegev tänutunne. Kindlasti usub pealavastaja, et toimunud tantsupidu oli ülioluline selleks, et tuua rahvatants lõplikult välja koroonast tingitud vaikusest.

Viimasel tänasel etendusel oli kohal ka peaminister Kaja Kallas, kes oma kooliajal tegi kaasa rahvatantsuansamblis Sõleke. Peaminister ütles oma tervituskõnes tantsijatele, et on nende peale kade. „See tunne, et sa saad siin suurel väljakul tantsida, on midagi täiesti erilist,” tunnistas Kallas. Peaminister rääkis veel, et tantsupidu on nagu ühiskond, kus kõigil on oma oluline roll. „Nii nagu ühiskonnas sõltub suur pilt sellest, et kõik teeksid oma osa, nii ka tantsupeol – kui sina õigel ajal oma märgile ei jõua, siis suur pilt kokku ei tule.”

Ehkki prognoos näitas tänaseks vihmahoogusid, soosis ilmataat tantsijaid, nii et kell 15.00 alanud II etendus kui ka viimane etendus möödusid sajuta. Viimasel etendusel toimus traditsiooniline pärgamistseremoonia. Kunstilisele toimkonnale pani pärjad kaela kultuuriminister Heidy Purga.

Väsinud, kuid emotsioonidest tulvil tantsulapsed ja -noored pääsesid jalga puhkama, kuid juba homme hommikul liituvad nad suure laulu- ja tantsupeo rongkäiguga. Kalevi keskstaadionil kustunud tatsupeotule asemel põleb homme juba laulupeotuli, mis on samuti osake Võrumaal süüdatud noortepeo tulest. Koos rongkäiguga jõuab laulupeotuli Tallinna Lauluväljakule ja traditsiooniliselt süttib see tuletornis, pärast ühendkooride avalaulu „Koit”.

Lisainfo:

Sten Weidebaum
XIII noorte laulu- ja tantsupeo

Pressiteenistus
Tel: 5355 2519
E-post: [email protected]