Mälestuspaik laululavalt lahkunuile

Täna, laulupeo 151. aastapäeval, kogunesid laulupidude dirigendid Tallinna Metsakalmistule, et pühitseda sisse Kirke Kangro värskelt valminud kunstiteos „Laululavalt lahkunuile“, millega avaldatakse austust laulupeo suurkujudele. „Laululavalt lahkunuile“ on paik Metsakalmistul, mis oma vaikuses ühendab üle aja ja üle ilma kõiki muusikuid, kes on oma ande laulupidudele pühendanud.

Dirigent Heli Jürgenson, kes sellise mälestusmärgi rajamise mõtte algatas, ütleb, et kunstnik Kirke Kangrole oli inspiratsiooniks koorirahva poolt armastatud laulupeokantaat „Laulu algus”, mille Veljo Tormis kirjutas Hando Runneli sõnadele 1969. aasta juubelilaulupeoks. Autori kavandi järgi raiuti kantaadi võimsad algusnoodid helivõngetena kivisse. „Tasakaalukas, suursugune, dünaamiline ja võimas, nagu see muusikapala, seisab Metsakalmistul graniidist kunstiteos,“ nendib Jürgenson ja lisab: „151 aasta eest toimus 18. juunil Tartus esimese laulupeo esimene kontsert. Täna koguneme meie Metsakalmistule, et oma kogukonnaga pühitseda sisse see kaunis kunstiteos. Et me kõik saaksime siin nii täna kui ka homme käia avaldamas austust ja tänu kõigile meie eel käinud õpetajatele ja loojatele. Nii neile, kes puhkavad siin Metsakalmistul kui ka neile, kelle puhkepaik asub siit kaugemal.“

Kirke Kangro monument „Laululavalt lahkunuile“ on loodud 2020. aastal Eesti Kooriühingu ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA eestvedamisel ja toel.