Metsakalmistul meenutatakse koorijuht Roman Toid

18. juunil tähistatakse nii Eestis kui Kanadas koorijuhi ja organisti Roman Toi 105. sünniaastapäeva. ERR-i teatel saab Mälestustseremooniat Tallinnas Metsakalmistul reedel algusega kell 17.00 jälgida otsepildis ERR-i kultuuriportaalis.

Legendaarset dirigenti, heliloojat ja kogukonnaliidrit meenutavad sünnipäeval Toronto eestlased ja kõik muusikat armastavad ulgueestlased üle ilma. Väliseesti muuseumi Vemu kolmepäevane veebisündmus postitab salvestusi VEMU ja Eesti Televisiooni arhiivist ning kutsub üles jagama mälestusi sajandipikkuse viljaka elu elanud Roman Toist.

Tallinnas kogunetakse reedel kell 17 ühislaulmisele Metsakalmistul, kus koorilauljate ja Roman Toi sõprade nimel võtab sõna Eesti Kooriühingu esimees Hirvo Surva.

ERR-i kultuuriportaal teeb Toi 105. sünniaastapäeva tähistamisest otseülekande reedel kell 17 ning seda saab hiljem siinsamas järelvaadata.

Dokumentaalsaadet “Roman Toi – tagasi kodus” näitab ETV2 19. juunil kell 15.15 ning võidupühal, 23.juunil ETV kell 12.

1916. aastal Kõo vallas sündinud Roman Toi läks 1944. aastal pagulusse Saksamaale, kus asus vedama eestlaste ühislaulmist ja seltsielu ning oli hiljem Kanadas pikaaegne organist ja muusikapedagoog. Toi oli väliseesti kooriliikumise käilakuju, mõjukas eestluse tiivustaja ja inimeste koondaja.

Armastatud lauluisa otsis pagulasaastatel kontakti koorimuusika vedajatega kodumaal ning levitas kodu-Eestis loodud repertuaari ulgueestlaste seas. Tuues oma “Estonia segakoori” koori juba 1990. aasta laulupeole, oli ta Gustav Ernesaksa ja Richard Ritsingu kõrval üks aujuhtidest.

Toi juhatas koore ka 1993. ja 1994. aasta laulupeol ning jäi Eestiga tugevalt seotuks elu lõpuni. Roman Toi suri 7. mail 2018 101-aastaselt Torontos ja on maetud koos abikaasa Vaikiga Metsakalmistule.   

Vaata ülekannet ERR kultuuriportaalist: https://kultuur.err.ee/1608250857/otse-reedel-kell-17-metsakalmistul-meenutatakse-koorijuht-roman-toid

Foto: Rene Mitt