Omaloomingu korjetalgud toovad XIII noortepeo kavasse hulgaliselt teoseid

XIII noorte laulu- ja tantsupeo kunstilised toimkonnad korraldasid sel kevadel ajaloo esimesed laulu- ja tantsupeo omaloomingu korjetalgud, et anda kõigile võimalus osaleda tulevase noortepeo repertuaari kujundamisel. Talgutele laekus kokku 541 teost 228 autorilt. 

Talgute korraldajad koos tunnustatud loojatega töötasid saabunud loomingu põhjalikult läbi ning avaldavad kõigile autoritele siirast tänu ja tunnustust. Laulupeo kunstiline toimkond kaalub laekunud tööde hulgast kolme või nelja teose kavasse lisamist ning samuti tantsupeo kunstiline toimkond leidis neli muusikapala, millele hakatakse XIII noorte tantsupeo tantse looma. 

Toimkondade kinnitusel on esmakordselt toimunud talgute suurim väärtus enneolematult laiapõhjaline kaastöö ja inspiratsioon, mis jääb kindlasti XIII noortepeo kava ilmestama.

XIII noorte laulupeo peadirigent Pärt Uusbergi sõnul on hea meel tõdeda, et omaloomingu korjetalgud tekitasid tugevat resonantsi ning talgutele saadeti nii palju kaastöid. „Mõneti isegi ajalooline asjaolu, et just selle talgu formaadi kaudu on seekord laulupeo kavasse jõudmas suisa 3-4 teost,“ ütleb Uusberg ja selgitab: „Varasemalt korraldatud uudisloomingu konkursi saagiks on olnud 0-1 teost. Põhjus peitub ilmselt selles, et omaloomingu korjetalgutele oli võimalus saata ka juba varem kirjutatud, kuid seni veel laulupidudel esitamata  teoseid. Olgugi, et kunstiline toimkond üritab küll olla kursis kõige olemasolevaga, mille seast valida repertuaar, ei ole see paraku võimalik. Just talgud andsid võimaluse autoritel saata oma teoseid, et need jääksid silma ka laulupeo loojatele.“

XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Hermani sõnul oli talgutele saabunud loomingu rohkus tantsupeo meeskonnale väga toredaks üllatuseks. Kurrikoff-Herman ütleb, et loomekorje talgud  on tantsupeo repertuaari kokkupanemisele andnud väga hea uue vaate. ”Laekunud tööd olid meile suureks toeks just hetkel lavastuse loomise ning repertuaari otsimise faasis oleva peo ettevalmistuse protsessis. Leidsime pillilugusid, mis inspireerisid meid ja millele hakatakse nüüd lastele-noortele tantsude loomiseks lugusid seadma,” selgitab pealavastaja.  

XIII noortepeo peadirigent ja pealavastaja on rõõmsad ja tänulikud, et nii paljud autorid üleskutsega liitusid, oma loominguga kunstilisi toimkondi inspireerisid ning XIII noorte laulu- ja tantsupeo repertuaari kujunemisel osalesid. Üldjuhid usuvad, et sellised korjetalgud, kus loomeinimestel on võimalus  peo sõnumile ja sünnile niivõrd vahetult kaasa rääkida, võiksid ka edaspidi olla laulu- ja tantsupeo traditsiooniline osa.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo omaloomingu korjetalgud toimusid aprillis-mais 2020. Talgutele saadetud teoste hulgast tegid valikuid XIII noorte laulu- ja tantsupeo kunstilised toimkonnad koos heliloojate Tauno Aintsi, Tõnu Kõrvitsa ja luuletaja Doris Karevaga.

XIII noorte laulupeo peadirigent on Pärt Uusberg ja XIII noorte tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman.