Pandinõud on tänasest kasutuses nii lauluväljakul kui Kalevi keskstaadionil

Tervel peonädalal on pandinõude korraldusmeeskond jälginud pandinõude süsteemi toimimist ning tegelenud selgituste jagamisega, et tagada pandisüsteemi sujuv toimimine mõlemal peopaigal. Täna on pandinõude tagastustelgid üleval ka lauluväljakul, proovide ajal töötab kolm ja laulupeo päeval, 2. juulil 11 tagastustelki.

Pandinõude koordinaatori Marleen Viiduli sõnul on esimesed päevad läinud üldjoontes väga hästi ja ootuspäraselt. „Oleme esimestel päevadel selgitusi jaganud ning nõustanud, kuhu mis nõu läheb jms. Lapsed on saanud praktikas ise läbi proovida, kuidas süsteem töötab ja näha on, et iga päevaga läheb olukord paremaks,“ rääkis Viidul, kuidas on Kalevi keskstaadionil tantsijad siiani korduskasutusnõude süsteemiga harjunud. „Oleme koos meeskonnaga igal õhtul teinud ülevaatlikke tiire Kalevi keskstaadionil ja kontrollinud teele jäävaid jäätmekonteinereid ning rõõmustades võime öelda, et meie meeskond ei ole leidnud ühtegi vedelevat toidunõud, mis tähendab, et need on jõudnud õigesse kohta,“ rääkis Viidul.

Kalevi keskstaadionil on kokku kolm tagastuspunkti. Kuna lauluväljakul pole praegu veel kogu kaubandusala täies mahus tööd alustanud, on täna ja homme lauluväljakul pandinõude tagastustelke avatud kolmes kohas, laulupeo päeval on aga töös juba 11 tagastustelki. Pandinõude tagastuspunktid tunneb ära roheliste lippude järgi, samuti on väljakul ohtralt suunaviitasid, mis aitavad telke leida. Pandinõude tagastustelgid leiab samuti hõlpsasti laulu- ja tantsupeo alade plaanidelt laulupeo veebilehelt laulupidu.ee.

Nädala vältel on laulu- ja tantsupeo kanalites aktiivselt tutvustatud pandipakendi süsteemi, et kõik peol osalejad oleksid kursis korduskasutatavate nõude süsteemiga. Kuraatoritel on palutud informeerida kõiki kollektiive, et kõik osalejad oleksid täielikult pandisüsteemiga kursis.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juht Margus Toomla ütleb, et loodust saame tõeliselt hoida vaid siis, kui me kõik üheskoos selle nimel pingutame. Korduskasutatavate nõude kasutamine on oluline samm õiges suunas. „Tänu pandinõudele jääb tarvitamata ca 500 000 ühekordset nõud ja söögiriista, millega peale kasutamist pole mitte midagi peale hakata,“ lisas Toomla.

Sel aastal on laulu- ja tantsupeol esmakordselt kasutusel Eesti Pandipakendi korduskasutatavad nõud. Pandinõude kasutamise tulemusena on proovi- ja peopäevade jooksul vähendatud ligikaudu 3,5 tonni plastjäätmete teket.

Lisainfo:

XIII noorte laulu- ja tantsupeo pressiteenistus
e-post: [email protected]
telefon: 5355 2519