Pärnumaa Tule Tulemise viimasel päeval tervitasid tuld Vändra karud

Eile õhtul Tori kirikusse ööbima jäänud juubelituli jätkas vihma sajus Nobe autoga teekonda mööda maanteemuhke Pärnjõe koolimaja juurde, kus torilased andsid juubelitule üle hoida Põhja-Pärnumaa vallale. Õhtuks jõuab tuli Kurgjale ning homme jätkab kahepäevast teekonda Viljandimaal.

Tule võttis vastu Põhja-Pärnumaa vallavanem Jane Mets ning esines Tori Rahvamaja tantsurühm. Kohale ilmusid ka Vändra Karud, kes on Põhja-Pärnumaa raamatukogu juhataja Monika Jõemaa sõnul Vändras tuntud juba 19. sajandi keskpaigast.

“Legend räägib, et Vändra taluperemees Jüri Mihkelson olnud ühel päeval roninud oma kodutalu metsas kõvera kase otsa ja põrutanud sealt vanale mesikäpale tulelukuga püssist surmava hoobi,” ütles Jõemaa. Külarahvas olnud siis juttu jahimehest kulutulena edasi pajatanud. Seetõttu olid Jõemaa sõnul tervitamas tuld ka Vända karud. Lisaks ei ole karud mitte ainult Vändras tuntud, vaid on kogu Pärnumaa sümboliks.

Edasi liikus tuli kaitseliidu autoga Vändra gümnaasium ette, kus tervitasid tuld laulu ja tantsuga kooliõpilased. Kui eile külastas tuli Mihkel Lüdigi kodukohta, siis täna mälestati heliloojat tema hauaplatsil Vändra kalmistul. Helilooja ning tule auks esinesid Lüdigi nimelise Vändra muusikakooli õpilased. Lisaks hauaplatsil kõlanud Lüdigi loole “Kiigelaul” esitati spetsiaalselt tänaseks päevaks seatud versiooni Lüdigi tuntud laulupeolaulust “Koit”.

Vändra pargis Jannseni mälestusmärgi juures peeti suurkuju auks maha kontsert. Esinesid rahvatantsurühmad Värten, Suurejõe eakad ja Pärnu-Jaagupi Põhikooli rahvatantsurühm Kirilind. Järgmisena liikus tuli Lydia Koidula sünnikohta, keda meenutas Põhja-Pärnumaa raamatukogu juhataja Monika Jõemaa ning Koidula laule ja luulet esitasid Vändra gümnaasiumi õpilased.

Õhtul sõidab juubelituli kaitseliidu autoga Kurgjale, kus toimub Põhja-Pärnumaa valla isetegevuskollektiivide kontsert ning simmanil keerutavad jalga Vändra Lõõtsad. Tuli ööbib Kurgjal ning homme jätkab oma kahepäevast teekonda Viljandimaal.