Põlvamaa Tule Tulemine kulmineerub täna õhtul öölaulupeoga

Öine väekogumine Taevaskojas lõppes alles hommikutundidel, kui tuli Põlva Maarja kirikusse palvusele viidi. Hommikul saadeti tuli mööda postiteed Räpina poole teele. Õhtu lõpeb öölaulu- ja tantsupeoga Räpina tuletõrjeühingu väljakul, kus moodustatakse liikumise teel sõnapaar «minu arm». Õhtuks jääb tuli ööbima Räpina kirikusse ja homme jätkab kolme päevast teekonda Tartumaal.

Eesti Maanteemuuseumi Postimaja sisehoovis külastas tuli näitust «Lauljad nüüd lähevad», mis vaatleb, kuidas läbi aja laulupeole kohale on jõutud. Näitus teeb kummarduse lauljatele-rännumeestele, kes kogunesid 1869. aasta suursündmusele kõikide kaigaste kiuste, mis lauluvankri kodaraisse pilluti. Üheks püsieksponaadiks on ka muuseumis ka Gustav Ernesaksale kuulunud sõiduauto Pobeda GAZ-M-20.

Pikema peatuse tegi tuli Tilsi kõlakojas, kus tuld tervitasid rahvatantsijad, Tilsi kooli lapsed ning huumoritrio Lahedad Mutid, kes esitasid tule auks naljalugusid.Muusika saatel moodustus tantsijatest ja lauljatest viies ehk A-täht sõnapaarist «minu arm».

Lõunaks jõudis tuli Räpina valda Leevi külaplatsile, kus etendati laste lühinäidend «Kuidas pääseda TV-sse». Lisaks külastas tuli Leevi uut raamatukogu ja astus läbi kohalikust kogukonnapoest. Süvvahavva villavabrikus tutvustati maailma vanima villakoja tööd ning sealses loodustalus tehti väejookide ning juuli algul toimuva juubelipeo kordamineku tarbeks teekimpe.

Ruusa kõlakojas moodustus inimestest järjekordne R-täht ning Viluste koolimaja pargis M-täht. Verioras tegi juubelituli kummarduse klaveri ja rahvamuusika edendajale Heino Mäharile tema kodukohas ning Laulupeo salu 50. aastapäeva auks istutati puu.

Õhtul kell 19 jõuab kätte Räpina maakonna Tule Tulemise tipphetk valla tuletõrjeühingu platsil toimuva öölaulu- ja tantsupeoga «Üksi pole keegi». Peol osalevad Räpina valla laste ning täiskasvanute rahvatantsurühmad ning võimlejad. Tantsupeo lõppedes moodustub tantsijatest tantsuväljaku ja kiriku vahelisele alale XXVII laulu- ja XX tantsupeo juhtmõte «Minu arm». Tähtede teket filmitakse taeva alt drooniga, millest tehtavat videot on võimalik näha hiljem sotsiaalmeedia vahendusel.

Põlvamaa kuraatori Asser Jaanimetsa sõnul kannab liikumise teel sõnapaari moodustamine ideed tuua esile juubelipeo juhtmõtte «Minu arm» tähendust. «Nii meie tantsijad, lauljad kui ka kohalikud elanikud, kes suures laulu- ja tantsupeo protsessis osalevad, neid kõiki puudutab see sõnapaar isiklikult ja igaühel on oma arusaam sellest, kuidas seda tõlgendada,» rääkis Jaanimets.

Ta lisas, et need sõnad avavad niivõrd mitmekihilise tähenduse ning igaüks annab neile oma mõtted. «Just seetõttu tahame tuua selle sõnapaari tähenduse inimestele veelgi lähemale,» rääkis Jaanimets.

Jaanimets annab tule jätkuvale teekonnale Tartumaa poole kaasa soovi, et tuli ühendaks kogu Eestimaad. «Soovin, et tuli meid hoiaks ja et me oskaksime väärtustada lauljaid, tantsijaid ning pillimehi. Soovin, et meie hoiakime tuld ja nii nagu on tuli üks elu aluseid, hoiaks tuli ka meid,» ütles Jaanimets.

Tuli jääb ööseks puhkama Räpina kirikusse ning homme jätkab teekonda Räpina sadama suunas. Räpina vallavanem sõidab piirivalve kaatriga Piirissaarele, kus peetakse hommikupiknik ning tuli viiakse Mehikoorma tuletorni. Põlvamaal ligi 250 kilomeetrit tiirutanud tuletõrvik antakse üle Tartumaa hoida vee peal Kaatris Piirissaare sadama juures.