Raplamaa Tule Tulemise viimasele päevale lõid hoo sisse memmed ja taadid

Täna õhtul lõpetab juubelilaulu- ja tantsupeo tuli oma kahepäevase teekonna Raplamaal. Õhtuks jääb tuli magama Vana-Vigalas ning homme alustab tuli kolme päeva pikkust teekonda Pärnumaal.

Hommikul saadeti juubelituli teele Rapla vallas ühistantsuga “Oige ja vasemba”. Valla keskväljakul peeti maha kontsert ja Rapla Kultuurikeskuse Rütmani galeriis avati Raplamaa kollektiivide pidudeks valmistumist iseloomustav ajalooline näitus “Laulu- ja tantsupeo ootuses”. Näitus loodi Raplamaa inimestelt kogutud fotode põhjal, mis pärinevad enne 1985. aastaid ning kus on näha kuidas kollektiivid valmistusid laulu- ja tantsupidudeks.

Keskpäeval jõudis tuli rongkäiguga Rapla linna Tammemäe lauluväljakule, mille avas Rapla vallavanem rekonstrueerimisjärgselt tule süütamisega. Lauluväljak lauldi ja tantsiti pidulikult sisse ning Tammemäele istutati Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks sada tamme.

Edasi võtsid Sillaotsa muuseumis tule enda kanda Raplamaa memmed ja taadid. Muuseumi õuel toimus maakonna 33. Memme-Taadi pidu, mis võimaldas ka küla kõige vanematel saada osa laulu- ja tantsupeo protsessist Tule Tulemise kaudu.

Õhtul kannab Vana-Vigalas juubelipeo tuld sealt pärit XXVII laulupeo mudilaskooride liigidirigent Jaanika Kuusik, kes viib tule oma kodukohast paadiga kohalikule laululavale, kust esinevad koorid seda hoida ja üksteisele edasi anda saavad. Tule liikumisega läbi Vana-Vigala avaldatakse austust kõigile koori- ja muusikaelu edendajatele ja haridusele.

Raplamaal tule teekonna eest vastutav Triinu Ülemaante ütles, et lisaks koorijuhtide seminarile märgib Vana-Vigala kohalike jaoks ka pikkade traditsioonidega pärimuse ja folkloori sünnipaika, mida peetakse oluliseks.

Õhtuks jääb tuli magama Vana-Vigalasse, kus sellega austatakse ka pikkade traditsioonidega sepaõpet. Tuli ööbib Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli sepakojas. „Kohalikud sepad viivad tule sepakoldele magama ning seda on läbi akende näha ka kõigile majast möödujatele,” rääkis Ülemaante.