ROMAN TOI in memoriam

Nii nagu laulu- ja tantsupeod kandsid eesti vaimu rasketest aegadest läbi, nii kandis Roman Toi iga oma sõna ja teoga edasi mõtet vabast Eestist. Ta oli vaba vaim, kes suutis ühendada eesti kogukonna üle ilma.

Laulu- ja tantsupeo liikumine on olnud silmapaistev kultuuridiplomaatia ilming, mis on Eestile toonud kuulsust, au ja ei rohkem ega vähem kui vabaduse.

Roman Toi oli silmapaistev diplomaat, kes tajus laulu võimu ja väge ning sellesama väega ehitas ta sillad, mis eesti rahva üle terve maailma koju kokku tõid.

Oma 98. sünnipäeva tähistas Roman Toi Eestis ning oli 2014. aasta puudutuse laulu- ja tantsupeol meie aukülaline. Oma sajandal juubelil ütles ta: „Poisid ja tüdrukud, hoidke kokku!“

Me hoiame kokku ja peame väga kalliks mälestust Sinust, armas maestro!

Helilooja, dirigent, organist ja muusikapedagoog Roman Toi sündis 18. juunil 1916 Kõo vallas.

Muusikaõpinguid alustas Roman Toi Tallinnas Jakob Westholmi poeglaste gümnaasiumis Tuudur Vettiku käe all. Toi õppis Tallinna Konservatooriumis koorijuhtimist Tuudur Vettiku klassis ja orelit August Topmani klassis (1932–1936), kompositsiooni Heino Elleri juures ja dirigeerimist Olav Rootsi juures (1941–1944) ning Tartu Ülikoolis õigusteadust (1936–1940). 1943. aastal täiendas ta end dirigeerimise alal Salzburgis Mozarteumi ülikooli suvekursustel Clemens Kraussi juhendamisel.
Töötas 1941–1944 Tallinna ringhäälingu muusikatoimetajana, kommentaatori ja dirigendina.

1944. aastal põgenes Toi Saksamaale, kus käis kaks aastat Stuttgardi kõrgkoolis muusikat ja raamatupidamist õppimas, kuid tegutses peamiselt Geislingeni koondunud eestlaskonna muusikaelu juhtides. Ta oli esimeste väliseesti laulupäevade korraldajaid, sh Altenstadtis (1946), Augsburgis (1947), Geislingenis ja Kemptenis.

1949. aastast on Roman Toi elanud Kanadas. Lõpetas kaugeõppes Chicago ülikooli konservatooriumi kompositsiooni eralal 1953. aastal. Täiendas end kompositsiooni alal Toronto Kuninglikus Konservatooriumis, kus sai  1973. aastal bakalaureusekraadi, Šveitsis Montreaux’s (Institute for Advanced Musical Studies, 1973–1975), kus omandas magistrikraadi ning Cincinnati ja Toronto ülikoolis (1975–1977), kus sai muusikadoktori kraadi (doktoriväitekiri teemal “Eesti rahvamuusika. Ajalugu, analüüs ja võrdlevad uuringud”). 1975. aastast on Roman Toi olnud Toronto Kuningliku Konservatooriumi kompositsiooni- ja muusikateoreetiliste ainete õppejõud. Ta on tegutsenud ka organistina (Toronto Peetri koguduses), koori- (Toronto Eesti Meeskoor ja segakoor “Estonia”) ja orkestridirigendina. Ta on olnud väliseesti laulupidude ja Eesti üldlauludpidude (1990 ja 1994) üldjuhte. Toi on pidanud muusikaalaseid loenguid ja ettekandeid, kirjutanud artikleid ja arvustusi.

Roman Toi heliloomingu suurema osa moodustab  koorimuusika. Väliseesti kooride poolt tuntuks lauldud laulud on leidnud koha ka eesti kooride repertuaaris: “Aiut-taiut”, “Palve”, “Jõululaul”, “Me tuleme tuhandest tuulest”, “Kui tume…”, “Nõmm” jt. Lisaks on ta kirjutanud sümfoonilisi ja vokaalsümfoonilisi teoseid ning orelimuusikat.

Roman Toi on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Viljandi Kultuuriakadeemia audoktor ja Viljandi linna aukodanik. Talle on antud Valgetähe IV klassi teenetemärk (1996) ja EELK teenetemärk (2006). 2011. aastal pälvis ta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku elutööpreemia, 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali elutööpreemia.