Sada päeva XIII noorte laulu- ja tantsupeoni „Püha on maa“

Täna lahutab meid veel täpselt 100 päeva 30. juunist kuni 2. juulini toimuvast XIII noorte laulupeost „Püha on maa“. Ettevalmistused on täies hoos ning laul ja tants juba kõlab üle maa. Osalejate maakondlike eelproovid on jõudmas lõpusirgele ning peagi selguvad ettelaulmiste ja -tantsimiste tulemused.

Enam kui pooled piletid tantsupeo kolmele etendusele on tänaseks müüdud ning suur on piletiostjate huvi piletite vastu lauluväljakul nummerdatud istekohtadega sektorites. 

XIII noorte laulu- ja tantsupeoks valmistuvate kollektiivijuhtide seas hiljuti läbi viidud väike küsitlus näitas, et kollektiivid kasutavad oma esinemistel tuleva noortepeo repertuaari üsna meelsasti. „Laulud-tantsud kõlavad üle terve Eesti. See teeb kava juba enne suurt pidu tuttavamaks ning annab lauljatele indu jõuda ikka suure laulukaare alla,“ nentis Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja Margus Toomla

Järvamaa koorijuht Tiiu Schüts tõdes, et kui õpitav laul meeldib, siis muusikalised raskused ei loe. Tema hinnangul on kava õppimine kulgenud sageli aja nappuses, sest tänapäeva koolielu viib õpilasi sageli koolimajast välja. Samas rõõmustas ta, et laulupidu motiveerib noori palju ja selle nimel ollakse valmis pingutama.

Tantsuõpetaja Kaja Oja tõi esile, et pingutus ja rõõm käivad siiski ettevalmistus protsessis käsikäes. Tema hinnangul on repertuaari omandamisel kõige suuremateks takistusteks olnud just puudumised erinevate haiguste tõttu.

Maakondades üle Eesti on just praegu toimumas rohked eelproovid. Laulupeo kunstilise juhi Pärt Uusbergi sõnul kõlavad seal laulud ja pillilood üha enam nii-öelda laulupeo mõõtkavas. „Eks ole saale täitvad eelproovidki justkui väikesed laulupeod, kus saab nautida suure koori kõla ja koosolemise rõõmu,“ toob kunstiline juht esile. Kokku on 485-st eelproovist on tänaseks on toimunud juba 330 ühist ühisharjutamist.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo piletid jõudsid müügile 10. jaanuaril. Tänaseks on üle poole tantsupeo piletitest juba oma omaniku leidnud. Piletilevi statistika andmetel on kõige populaarsemaks osutunud tantsupeo kolmas etendus. Lauluväljakul on kõige enam omanikke leidnud piletid nummerdatud istekohtadega pingisektorites.

Statistika näitab, et suurim huvi XIII noorte laulu- ja tantsupeo piletite vastu on tallinlastel – nemad on soetanud üle 20 000 pileti. Järgnevad Tartu- ja Tartumaa ning Ida-Virumaa ligi tuhande piletiga. Pileteid XIII noortepeole on võimalik osta SIIT või ka kõigist Piletilevi müügikanalitest.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg ning XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman. Rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“

30.06 – 1.07.2023, Tallinnas

30.06 kell 19.00 – 21.00 tantsupeo etendus „Sillad“ Kalevi keskstaadionil

1.07 kell 12.00 – 15.00 rahvamuusikapeo kontsert Tallinna Vabaduse väljakul

1.07 kell 15.00 – 17.00 tantsupeo etendus „Sillad“ Kalevi keskstaadionil

1.07 kell 19.00 – 21.00 tantsupeo etendus „Sillad“ Kalevi keskstaadionil

2.07 kell 9.30 – 14.00 kõigi osalejate pidulik rongkäik Tallinna kesklinnast lauluväljakule (5 km)

2.07 kell 14.00 – 21.00 laulupidu Tallinna lauluväljakul