Selgusid 2022. aasta parimad uued rahvatantsud

Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi teatel valiti laupäeval Paide Muusika- ja Teatrimajas toimunud uute tantsude konkursil välja parimad tantsud, mis võiksid rikastada rahvatantsurühmade repertuaari.

Kontserdil osales 21 erineva autori poolt loodud 35 tantsu, mida kandsid ette rahvatantsurühmad üle Eesti. Tantse hindas koreograafidest ja tantsupidude lavastajatest koosnev žürii koosseisus Madli Teller, Elo Unt, Helle-Mare Kõmmus ja Linda Pihu.

„Seekordne konkurss oli pühendatud Ullo Toomi 120. sünniaastapäevale ning loomulikult soovisime konkursil näha just eesti rahvatantsust lähtuvat repertuaari, mis põhineks meie pärimusel ja Eesti tantsule iseloomulikel liikumistel,“ rääkis konkursi korraldaja, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi direktor Karel Johannes Vähi.

Ka žüriiliige Madli Teller kõneles, et sel korral osales väga palju selgelt rahvapärimuslike algetega tantse ning žürii eesmärk oli tunnustada just nende tantsuautorite loomingut, mis sobiksid tantsimiseks võimalikult paljudele rühmadele.

„Seejuures vaatasime me tantsitavuse all ka seda, kas seda saab lihtsamini seada ka teisele arvule tantsijatele, kui kaheksa paari,“ viitas Teller praegusele olukorrale Eestis, kus paljudes rühmades ei pruugi olla tavapärase suurusega koosseise.

„Samas polnud alati võimalik ainult sellest lähtuda ja seetõttu tõime välja ka kompositsiooniliselt tugevaid või erilise isikupäraga tantse,“ lisas ta.

Auhinnalised kohad pälvisid järgmised tantsud:

LASTETANTSUD
I koht Hedvig Haarde “Vargamäng”
II koht Ave Anslan “Päiksele”
III koht Liina Eero “Kes aias?”

LIHTSAMAD TÄISKASVANUTE TANTSUD
I koht Triinu Sikk “Teise küla pidu”
II-III koht Ulrika Grauberg “Läki labajalg”
II-III koht Mall Paulus “Üksi, kaksi, paljukesti”

KEERULISEMAD TÄISKASVANUTE TANTSUD
I koht Kätrin Järvis “Las aga mede vana Mari tulla”
II koht Kristiina Siig “Trollitants”
III koht Kristel Maruste “Ära mind lahti lase”
III koht Rauno Zubko “Tule tagasi”

Lisaks anti välja eripreemiad silma paistnud tantsudele:
Loo jutustamise eripreemia Richard Beljohin “Pärnumaa reinlender”
Julge dialoogi eripreemia Kristiina Siig “Nagu kass ümber palava pudru”
Uhke lennu eripreemia Ingrid Jasmin “Mäella”
Tantsupiside eripreemia Liina Eero “Õnnelike inimeste maa”

Auhinnalised kohad pälvinud tantsude autoritele on ette nähtud kultuurkapitali poolt välja pandud rahalised preemiad. Konkursi korraldaja Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts kirjastab kõik võidutantsude tantsukirjeldused ning teeb need kättesaadavaks avalikkusele.

Lisainfo
Karel Johannes Vähi
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi direktor
5564 8300
[email protected]