Ullo Toomi nimelise stipendiumi pälvib tänavu tantsuõpetaja Rita Mändla

Täna antakse Tallinna raekojas üle Ullo Toomi nimeline rahvatantsustipendium – rahvatantsijate kõrgeim tunnustus. Traditsiooniliselt Ullo Toomi sünniaastapäeval välja antava kõrge preemia pälvib tänavu Pärnu tantsuõpetaja Rita Mändla.

Ullo Toomi Fondi haldusnõukogu esinaise Ilma Adamsoni sõnul on Rita Mändla teinud meie  tantsumaastikul märkimisväärset tööd. Pärnus tegutseva rahvatantsuansambli „Kajakas” juhina on ta juba aastaid andnud lastele ja noortele edasi armastust rahvatantsu vastu.  

Rahvatantsuansambel „Kajakas“ tähistas sellel hooajal oma 70 juubelit ning Rita Mändla on olnud sellest 44 aastat ansambli kunstiline juht. Tantsija ja õpetajana on tänavune laureaat olnud rahvatantsuansambliga seotud 51 aastat.

„On märkimisväärne, et just tänu Rita Mändla oskuslikule juhtimisele on „Kajakas“ säilitanud oma ansambli staatuse. Rita pühendunud töö nendel aastatel on toonud rahvatantsu juurde mitu põlvkondi pärnakaid,“ rõhutab Ilma Adamson.

Ullo Toomi stipendiumit antakse sel aastal välja 34. korda. Ullo Toomi Fond asutati 1987. aastal, et jäädvustada mälestust Ullo Toomist ning väärtustada rahvatantsualast tegevust. Fondi halduskogu tegutseb Eesti Rahvuskultuuri Fondi kinnitatud põhikirja alusel. Ullo Toomi stipendium on rahvatantsuliikumise kõrgeim tunnustus.

Stipendiumi varasemate laureaatide seas on näiteks legendaarsed tantsujuhid Maie Orav, Mait Agu, Ilma Adamson, Helju Mikkel, Ülo Luht jt.

Stipendiumi annavad välja Eesti Rahvuskultuurifond ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus koostöös Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsiga.