Ullo Toomi nimelise stipendiumi pälvib tantsuõpetaja Marina Kuznetsova

Foto: Kirill Gvozdev

Täna antakse Tallinna raekojas üle rahvatantsijate kõrgeim tunnustus – Ullo Toomi nimeline rahvatantsustipendium. Traditsiooniliselt Ullo Toomi sünniaastapäeval välja antava tunnustuse pälvib tänavu Tallinna tantsuõpetaja Marina Kuznetsova.

Ullo Toomi stipendium antakse sel aastal välja 33. korda. Tänavune laureaat Marina Kuznetsova on teinud rahvatantsu vallas märkimisväärset tööd. Ta on aastaid andnud edasi armastust rahvatantsu vastu lastele ja noortele Pelgulinna Gümnaasiumi tantsurühmade juhina, vabariikliku koolinoorte rahvatantsufestivali ühe organiseerijana ning noorte- ja üldtantsupidude liigijuhina. Alates 2000. aastast on ta Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambli Kuljus kunstiline juht.

Tähelepanuväärne on Marina Kuznetsova eriline roll ja tegevus tantsupeo traditsiooni tutvustamisel ja kajastamisel muukeelse elanikkonna seas. Ta on olnud kommentaatoriks venekeelsele publikule suunatud tantsupeoetenduste teleülekannetel ning olnud oodatud saatekülaliseks paljudes venekeelsetes peoteemalistes saadetes.

Lähedane kolleeg ja õpetaja, rahvatantsujuht Ülo Luht ütleb, et Marina Kuznetsova on tantsujuhtide noorema põlvkonna esindaja, kes peab väga lugu vanema põlvkonna loodud hoiakust. „Tants peab olema tehniliselt puhas ja rääkima oma lugu,“ rõhutab Luht ja lisab: „Iga kord esitades luuakse tantsulugu uuesti. Seda on aastakümneid Kuljuses taotletud ja Marina viib seda väga edukalt edasi.“

Ullo Toomi Fond asutati 1987. aastal, et jäädvustada mälestust Ullo Toomist ning väärtustada rahvatantsualast tegevust. Fondi halduskogu tegutseb Eesti Rahvuskultuuri Fondi kinnitatud põhikirja alusel. Ullo Toomi stipendium on rahvatantsuliikumise kõrgeim tunnustus, mille pälvib laureaat Eesti rahvatantsul põhineva silmapaistva tegevuse eest.

Stipendiumi varasemate laureaatide seas on legendaarsed tantsuõpetajad ja -loojad Mait Agu, Ilma Adamson, Helju Mikkel, Maie Orav, Ülo Luht ja paljud teised tuntud rahvatantsujuhid.

Stipendiumi annavad välja Eesti Rahvuskultuurifond ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus koostöös Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsiga.