XIII noorte laulu- ja tantsupidu kutsub elurikkuse perepäevale

XIII noorte laulu- ja tantsupeo korraldajad koostöös Euroopa rohelise pealinna ning Eesti Tööõpetajate Seltsiga ootavad homme, 15. aprillil Tallinnas asuvasse Solarise keskusesse perepäevale lillekaste meisterdama. Üritus on avalöögiks üleskutsele “Iga ruutmeeter loeb”, mis pakub igaühele võimaluse anda oma panus elurikkuse suurendamisse.

Perepäeval osalejad on alates kella 11st oodatud lillekaste meisterdama Solarise keskuse terrassile, kus on olemas tööks vajalikud vahendid. Valminud kastidesse saavad perepäeval osalejad külvata lilleseemneid, mis tulevikus pakuvad vajalikku elukeskkonda ja meekorje võimalusi putukatele ning annavad õisi laulupeopärgadesse punumiseks.

Solarise terrassil toimuva kogupereüritusega algab XIII noorte laulu- ja tantsupeo elurikkuse hoidmise programm “Iga ruutmeeter loeb”. Tartu Ülikooli elurikkuse ja ökoloogilise jätkusuutlikkuse nooremteaduri Oliver Kalda sõnul on Eesti elurikkuses viimasel kümnendil toimunud mitmesuguseid protsesse. “Ühelt poolt on meil liike hävinud ja inimmõjude tõttu haruldaseks muutunud. Teisalt on meie loodusesse lisandunud ka uusi liike, nii neid, kes on siia looduslikult jõudnud, kui ka neid, keda võõrliikideks peame. Liikidest suuremal – koosluste tasemel – on meie loodus aga palju muutunud ja vaesunud,” tõdes Kalda. 

Ehkki paljud probleemid vajavad süsteemset ja laiaulatuslikku tegutsemist, on ka igal inimesel võimalik anda oma väike panus elurikkuse hoidmiseks. Algatusega “Iga ruutmeeter loeb” kutsutakse igaüht rajama ja hoidma oma kodu juures lapikest elurikkust. “Selleks sobib suurepäraselt aianurgas välja valitud laiguke, kus niita vähem ja lasta kodumaistel lilledel õitseda ning putukatel toimetada. Kel maad rohkem, võib rajada kodumaistest liikidest terve lilleniidu, kust järgnevatel laulupeo-aastatel korjata pärjapunumiseks sobivad õied,” rääkis Oliver Kalda.

Kel oma maalappi pole, võib külvata lilled kastidesse. “Lillekastid, kui sinna istutada nektarit pakkuvaid liike, toetavad kindlasti tolmeldajate ja teiste putukate elujärge. Lisaks pakuvad need inimesele rõõmu looduse kogemisest ja võivad olla haridusliku väärtusega. Linnaruumis paiknevad lillekastid leevendavad kindlasti ka taimepimeduse mõju, mis on teisisõnu tähelepanu puudumine taimede kui ökosüsteemides aktiivsete osalejate vastu,” selgitas Kalda.

Looduskeskkonna hoidmisele ja väärtustamisele juhib tähelepanu ka selleaastase noortepeo juhtmõte „Püha on maa”, samuti on elurikkuse säilitamine ning rajamine nii üle-eestilise Teeme Ära talgupäeva kui ka Tallinna Euroopa rohelise pealinna üks fookusteemasid.

15. aprillil kell 11.00 – 15.00 toimuval elurikkuse perepäeval juhendavad lillekastide meisterdamist tööõpetuse õpetajad Tõnu Tammar ja Märt Tammisaar. Elurikkuse päeval esinevad Tallinna Poistekoor, Tallinna huvikeskus „Kullo“, rahvatantsuansambel Sõleke ja INGER

Elurikkuse olulisusest ja igaühe võimalikust panusest jagab mõtteid Tartu Ülikooli elurikkuse ja ökoloogilise jätkusuutlikkuse nooremteadur Oliver Kalda. Loodusest fotograafi pilgu läbi räägib Sven Zacek. Meisterdajatele pakub magusaks vahepalaks laulu- ja tantsupeo jäätist XIII noorte laulu- ja tantsupeo suurtoetaja AS Balbiino.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu “Püha on maa” toimub 30. juunist 2. juulini Tallinnas. Soodushindadega piletid on müügil kuni 31. maini veebilehel laulupidu.ee ning kõigis Piletilevi müügikanalites.