XXVII laulupeo ja XX tantsupeo „Minu arm“ Tule Tulemise pressibriif 18.-19. juuni 2019

XXVII laulupeo ja XX tantsupeo Tule Tulemine on avamäng juubelipeole, kandes endaga laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge igasse Eestimaa nurka. 2019. aastal saab Tule Tulemise traditsioon 50-aastaseks, esimest korda toimus üle-eestiline Tule Tulemine 1969. aastal seoses laulupeo sajanda juubeliga.

Tuli läbib kahe päeva jooksul Põlvamaal 250 kilomeetrit, olles maakonna inimeste päralt 27-s peatuspunktis. Laulu- ja tantsupeo tule auks põlvamaalased laulavad, tantsivad, mängivad pilli ja teevad näitemängu. Tule teekonnal Põlvamaal on ka seitse peatuspaika, kus moodustatakse tantsurühmade, lauljate, pillimeeste või kohalike elanike abiga üks täht sõnapaarist„MINU ARM”. Tähe moodustumist filmitakse drooniga. Sõnapaar tervikuna tantsitakse välja Räpina laulu- ja tantsupeol „Üksi pole keegi” 19. juunil algusega kell 19.00. Laulu- ja tantsupeo tuli liigub maakonnas kolmerattalise elektriauto Nobe, kohepeal valmistud avatud katusega sõiduauto, piirvalve kaatri ja paadiga. Tuld saadavad ka mitmed rongkäigud ning kõigis peatuspunktides toimub laulu- ja tantsupeo tule jagamine.

18. juuni 2019 / Põlvamaa

Kell 10.00 Kärgula bussipeatuse ja teabetahvli juures toimub tule vastuvõtmine Võrumaalt. Tule annavad üle Antsla ja Võru vallajuhid, Põlvamaa poolt võtavad tule maakonda Kanepi omavalitsusjuhid, Põlvamaa Aasta Ema ja maakonna 2019. aasta laulu- ja tantsupeo kunstnik Epp Margna ning Põlvamaa Aasta Isa, pillimees ja Kanepi Segakoori laulja Ülar Kõrge.

Kell 10.30 Kanepi kirikus õnnistab teekonnaks tuld koguduse õpetaja Margit Lail. Rongkäik tõrvikuga kiriku juurest Kanepi Seltsimaja juurde.

Kell 10.45 tuli saabub Kanepi seltsimaja parki ja parklasse, kus seda tervitab pillimänguga Heino Tartes. Tule võtab vastu Kanepi Laulu Seltsi esimees Kalmer Lina. Esineb Kanepi Segakoor. Seltsimaja taga pargis toimub tantsurühmade Kanepi Kanged, Vunkratas, Kanapää Keerutajad ja Päripidi tantsijatest muusika saatel läbi liikumise ja tantsu M-tähe moodustamine sõnapaarist „Minu arm“. Tutvustatakse Kanepi Seltsimaja kui Eesti vanimat rahvamaja. Tule jagamine soovijatele.

Kell 12.00 laulu- ja tantsupeo tuli tutvub Põlvamaa ühe vaatamisväärsuse Cantervilla lossiga. Tule jagamine soovijatele.

Kell 12.40 Valgjärve kohviku Maitsev Suutäis juures esineb Valgjärve naisansambel Sügiskuld, saadab Veiko Kivi. Tule jagamine soovijatele.

Kell 13.00 Saverna lasteaia Sipsik laulu- ja tantsurühmad esinevad tule auks.

Kell 13.30 Põlvamaa malevlased korrastavad ja värvivad Krootuse laulu-tantsupeoliste bussijaama ootepaviljoni. Tule jagamine soovijatele.

Kell 14.30 Karilatsi Talurahvamuusemi koristustalgud ja laste mänguväljakute korrastamine.  Lastele peitusmäng „Leia Põlvamaa vapiloom kobras”. Veski platsil muusika saatel läbi liikumise I -tähe moodustamine sõnapaarist „Minu arm“. Kõik kohal viibijad on oodatud osalema tähe moodustamises. Rahvamängude ja talurahvamuuseumi tutvustamine. Tule jagamine soovijatele.

Kell 16.00 Tule saabumine Põlva valda. Tule vastuvõtt Vaste-Kuuste kultuurimaja juures Tuulemäel. Rongkäik koolimaja parki, kus toimuvad etteasted ja muusika saatel läbi liikumise N-tähe moodustamine sõnapaarist „Minu arm“. Esinevad Vastse-Kuuste segakoor, folkloorirühm Kõivokõsõ, segarahvatantsurühm Vihista Viisku ja Vastse-Kuuste kooli mudilaskoor. Kõik kohal viibijad on oodatud osalema tähe moodustamises. Tule jagamine soovijatele.

Kell 17.15 Ahja kõlakojas Eesti rahvatantsu „Kaera-Jaan“ sünniloo jutustamine. Meenutatakse Ahjal sündinud tantsujuht Kristjan Toropit. Esinevad naisansambel Rukkirääk, rahvatantsurühm Hõbesõlg ja Ahja kooli laululapsed. Tule jagamine soovijatele.

Kell 18.00 tule vastuvõtt Mooste kultuurimaja ees. Koos laulupeo tulega muusikaline rongkäik teekonnal: kultuurimaja – Mooste mõis – Mooste Rahvamuusikakool – Mooste folgikoda – lipuväljak. Esinevad Mooste Segakoor ja Mooste Rahvamuusikakooli pillimängijad. Lipuväljakul muusika saatel läbi liikumise U-tähe moodustamine sõnapaarist „Minu arm“. Kõik kohal viibijad on oodatud osalema tähe moodustamises. Tule jagamine soovijatele.

Kell 19.00 laulu- ja tantsupeo tulele Jakob Hurda nimelise Rahvahariduse Seltsi ja Lutsu teatri lühinäidend „Meenutus 1869. aasta laulupeost” Jakob Hurda sünnikodus Himmastes.

Kell 20.00 Põlva kultuurikeskuses laulu- ja tantsupeo tule auks kontsert, kus esinevad Politsei- ja Piirivalve Orkester, laulja ja looja Mari Kalkun ning rahvapillide mängija ja aasta rahvamuusik Juhan Uppin. Lõõtsamängu taustal tule jagamine soovijatele kultuurikeskuse ees. Laulu- ja tantsupeo tuld tervitab esimese laulupeo kõneleja Jakob Hurt.

Kell 22.30 tuli läheb puhkama Taevaskotta.

19. juuni 2019 / Põlvamaa

Kell 8.30 Põlva Maarja Kirikus õnnistab tuld teekonnaks koguduse õpetaja Toomas Nigola. Tule jagamine soovijatele.

Kell 9.15 Puskarus, Kanepi/Leevaku tee ja Postitee ristmikul tule jagamine soovijatele ning Postitee tutvustamine laulu- ja tantsupeo tulele.

Kell 11.00 Tilsi kõlakojas etteasted rahvatantsurühmalt Tantsurõõm, Tilsi kooli lastelt ja Lahedatelt Muttidelt. Muusika saatel läbi liikumise A-tähe moodustamine sõnapaarist „Minu arm“. Kõik kohal viibijad on oodatud osalema tähe moodustamises. Tuli tõuseb Tilsi vaatetorni. Tule jagamine soovijatele.

Kell 12.00 tuli külastab Vana-Koiola rahvamaja näitemängude proove. Tule jagamine soovijatele.

Kell 12.30 tule saabumine Räpina valda, Leevi külaplatsile. Lühinäidend „Kuidas pääseda TV-sse”. Tule jagamine soovijatele. Tuli külastab Leevi uut raamatukogu ja astub läbi kogukonnapoest, kus tule auks musitseerib Kait Tamra.

Kell 13.30 Süvvahavva villakoja kui maailma vanima villakoja töö tutvustus. Süvvahavva loodustalus väejookide jaoks teekimpude tegemine „Minu arm” peost osavõtvatele maakonna tantsurühmadele, laulukooridele ja pillimängijatele.

Kell 15.00 tuli külastab uut Ruusa kõlakoda. Etteasted ja muusika saatel läbi liikumise R-tähe moodustamine sõnapaarist„Minu arm“. Kõik kohal viibijad on oodatud osalema tähe moodustamises. Tule jagamine soovijatele.

Kell 16.00 Viluste koolimaja juures esinevad Viluste rahvatantsijad ja võimlejad ning Viluste Põhikooli mudilaskoor. Koolimaja ees moodustatakse muusika saatel läbi liikumise M-täht sõnapaarist „Minu arm“. Tule jagamine soovijatele.

Kell 17.00 tuli külastab Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaleri ja rahvamuusika edendaja Heino Mähari kodukohta Verioras. Musitseerib noor akordionist Raul Petersell.

Kell 18.00 puu istutamine Räpina laulupeosalu rajamise 50. aastapäeva ja laulu- ja tantsupeo juubeliaasta tähistamiseks. Esineb Räpina puhkpilliorkester ja laulukoor.

Kell 19.00 Räpina tuletõrjeühingu väljakul saab alguse Räpina valla tantsu- ja laulupeo „Üksi pole keegi“ tantsupidu. Peo lavastaja on Räpinast pärit tantsujuht Heleri Kängsepp. Tantsupeol osalevad Räpina valla laste ning täiskasvanute rahvatantsurühmad ning võimlejad. Tantsupeo lõppedes moodustub tantsijatest tantsuväljaku ja kiriku vahelisele alale laulu- ja tantsupeo pealkiri „Minu arm“. Tule jagamine soovijatele.

Kell 20.00 Räpina Miikaeli kirikus Räpina valla tantsu- ja laulupeo „Üksi pole keegi“ laulupidu. Laulupeol osalevad solistid Arhanna Sandra Arbma ja Alen Veziko, Räpina ja Põlva koorikollektiivid ning Tartu Akadeemiline Meeskoor. Ettekandele tulevad isamaalised-, laulupeo- ning vaimulikud laulud. Laulude saateks mängib keelpillikvartett Riivo Jõgi juhendamisel. Vahetekste loeb õpetaja Urmas Nagel. Tule jagamine soovijatele. Tuli jääb ööseks puhkama kirikusse.

20. juuni 2019 / Põlvamaa

Kell 8.00 Räpina Miikaeli kirikus õnnistab tuld teekonnaks koguduse õpetaja Urmas Nagel. Tule jagamine soovijatele.

Kell 8.30 tuli läheb Räpina sadamast Lämmijärvele suunaga Mehikoorma sadama ja majaka poole. Tuli liigub piirivalvekaatril. Kõik on oodatud tule saatmisele. Tule jagamine soovijatele. Aapo Ilves laulab järvele lahkumise laulu.

Kell 9.00 tuli külastab Mehikoorma tuletorni. Hommikupiknik pillimängu saatel. Võimlemiskava „Minu arm”  tantsupeo võimlejatelt. Laulu- ja tantsupidudest räägib Urmas Kalla. Tule jagamine soovijatele. Tuli saadetakse paadiga majaka läheduses randunud piirivalvakaatrini.

Kell 10.00 Põlvamaa annab Piirissaarel tule üle Tartumaale.

 

Lisainfot Põlvamaal toimuvate sündmuste kohta on valmis jagama:

Tule Tulemise Põlvamaa kuraator Asser Jaanimets
Telefon: 5331 0508
E-mail: [email protected]

Seoses Tule Tulemisega on valmis Teid aitama ka:
Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse teabejuht Sten Weidebaum
Telefon: 523 6239
E-mail: [email protected]

  • Tule Tulemise teekonda saatvate ametlike fotograafide jäädvustused jõuavad jooksvalt Dropboxi kausta ning need on väljaannetele vabalt kasutamiseks / juurde palume märkida fotograafi nime. Tule Tulemise ametlik teemaviide sotsiaalmeedias on #tuletulemine
  • Lisainfot Tule Tulemise kohta leiab kodulehelt: http://www.tuletulemine.ee/
  • Kõik Tule Tulemise sündmused on kantud NaviCupi kaardirakendusele, kust näeb muuhulgas, kus tuli reaalajas liigub: https://navicup.com/public/embed/tule-tulemine-2019/
  • Laulu- ja tantsupeost ning sellele eelnevast Tule Tulemisest annab ülevaate ametlik äpp „Laulupidu“, mille saab mobiilirakendusse tõmmata kas Google Play’st või App Store’ist.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus jagab ajakirjanikele ning lisab kodulehele http://www.laulupidu.ee enne igasse maakonda jõudmist sarnaseid ülevaateid tuleteekonnal toimuvast. Lisaks jagatakse pressiteadete vahendusel infot Tule Tulemise tippsündmustest.