Algab laulupeo hooaeg

Head laulupeo hooaja algust soovivad kunstiline juht Pärt Uusberg ja muusikatoimetaja Kersti Seitam.

Loodan, et kõik on saanud soojast suvest kosutust ja saame kõik üheskoos teele asuda meie “kaua tehtud kaunikene” noorte laulupeo suunas. Kui ehk mingil hetkel pisut muretsesin, kuidas võib mõjuda peo aasta numbri vahetumine psühholoogiliselt nii mulle endale, mu meeskonnale kui ka kogu noortepeol osalejatele üle terve Eestimaa, siis vähemasti enda puhul tunnen, et üha kallimaks on see protsess mulle saamas tänu sellele panustatud ajale ja ise olen rõõmsalt ootusärev algavate proovide osas nii oma kooridega kui ka üle Eesti toimuvate eelproovide mõttes.

Loodan, et sarnane elevus on hinges ka kõigil teistel, kes on oma hooaega kooridega alustamas. Ühtlasi loodan, et laulupeo laulikutes olev repertuaar annab võimaluse dirigentidele kasutada neid laule ka oma kontsertidel, tähistamaks kas siis hingede- või jõuluaega, iseseisvus- või emakeelepäeva, kujundamaks muusikaliselt kooli aktuseid. Vähemasti ise Rapla Riinimanda Noortekoori dirigendina on mul hea meel, et saan laulikus olevaid laule kenasti kasutada kontserttegevuses eelpool mainitud kontekstides. Niiviisi ei ole ehk ka laulupeo ettelaulmised teab-mis kaelamurdvad, vaid neid annab kujundada loominguliselt kogu hooaja osaks.

Veel ootan huviga, kuidas resoneeruvad noored üle Eesti vastselt väljakuulutatud kõnekonkursiga. Olen nende kahe ja poole aasta jooksul ise palju mõtisklenud selle üle, mida tähendab mulle see Runneli luuletusest pärinev fraas “Püha on maa”, millest on saanud kogu meie peo juhtmõte, väärtussõnum. Nüüd oleks huvitav lugeda, mida see tähendab erivanuses noorte endi jaoks ja lootus on ka nendest mõtetest parimat osa jagada kogu Eestimaaga 2. juulil, 2023. aastal, mil toimub kaua oodatud noorte laulupeo kontsert. Siinkohal ongi rõõm meenutada, et laulupidu loome me kõik koos: igaühe panus on oluline, et sünniks üks kokkukõlav tervik. Selles peitubki minu jaoks laulupeo ime ka veel 21. sajandil, et see on endiselt harukordne kogu Eestimaad kaasav – heal juhul ka ühendav ning ülendav – ühislooming. Panustagem siis kõik meie ühisele teekonnale, mille vilju saaksime pühitseda üheskoos kaare all juba tuleva aasta suvel!

Pärt Uusberg
XIII noorte laulupeo kunstiline juht


XIII noorte laulupeo toimetaja Kersti Seitam tuletab meelde, et uus hooaeg toob lõpuks muusika laulikutest ja partituuridest välja, algamas on tihedamad harjutamised prooviruumides ning seejärel juba suuremad eelproovid suurmates linna- ja kultuurikeskustes ning kaugel see pidugi enam on.

Andmete korrigeerimine, tähtaeg 15. oktoober 2022

Sügise alguses, kui kooride ja orkestrite koosseisud mõneti muutuvad, ootame, et kollektiivi kontaktisik koostöös dirigendiga teeks Eesti laulu- ja tantsupeo registris (ELT SA registris) korda kollektiivi andmed – vahetada välja kollektiivist lahkunud kollektiivi liikmed uute vastu, lisada iga orkestrandi juurde vastav pill, mida ta mängib. Vajadusel muuta kontaktisiku või dirigendi kontaktaadressi, kui see peaks olema muutunud. Koori dirigent peaks uue hooaja koosseisu üle vaatama selle pilguga, kas registreerimisel valitud laulude koormuse valik on jõukohane või siis vähene. Näiteks kui mudilaskoori või 2-häälsete poistekooride dirigent registreerimisel otsustas mitte kaasa teha avaühendkoori, aga nüüd näeb, et koor on tugevnenud ja tuleks toime ka avaühendkoori laulmisega, siis tuleks kindlasti see valik registris ära teha. Vastupidisel juhul tuleb avaühendkooris laulmine maha võtta.

Oleme lisanud registrisse võimaluse, kus tuleb nimeliselt ära märkida need lauljad koorist, kes osalevad teises liigis, näiteks poistesegakooride noormehed noormeestekooride liigis.

Korrigeeritud kollektiivide andmed annavad meile võimaluse paremini andmeid kasutada eelproovide ja peo planeerimisel. Andmete korrigeerimise tähtaeg on 15. oktoober 2022.

Seminarid dirigentidele

Kolmel nädalavahetusel, septembris ja oktoobris, viime läbi dirigentidele õppeseminarid laste-, poiste, sega- ja noormeestekooride liigile Tallinnas ja Tartus. Samuti toimub oktoobris I Eesti noortekooride festival „Neidudekooride teekond laulupeole“, kus harjutatakse süvitsi neidudekooride laule. Mudilaskooride dirigentidele on seminar-eelproov toimumas jaanuaris 2023. Nendel seminaridel tuleb kindlasti osaleda dirigentidel, kes kooridega peole on registreerunud.

Peagi anname teada ka suurte linnade ja maakondlike eelproovide ajakavad ning samuti laulud ja teosed, mida tuleb eelprooviks ette valmistada. Novembris on algamas juba sümfooniaorkestrite esimesed eelproovid üle Eesti.

Materjalid kodulehel

Kodulehele oleme teile loonud hulga abimaterjale igapäevase töö hõlbustamiseks. Praegu on õige hetk lauljatele tutvustada ja kasutama õpetada ka kodulehel leitavaid häälepartiisid, mille laulsid sisse mitmed Eesti koorid, eesotsas Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Kodulehel on üleval esitluskontserdi videod, liikumiskirjeldused, töölehed, videotöölehed jne. Kasutage kindlasti neid materjale oma töö hõlbustamiseks.

Visa harjutamislusti!

Kersti Seitam
XIII noorte laulupeo muusikatoimetaja