„Heebeldamine“ muudab laulude õppimise lihtsaks ja põnevaks

Kas olete märganud, et meie kodulehel on igaühel võimalik harjutada XIII noorte laulupeo laule häälepartiide kaupa? Kokku leidub seal enam kui 300 puhtakõlalist salvestust, mis valmisid Eesti Filharmoonia Kammerkoori, XIII noorte laulupeo kunstilise toimkonna ning mitme lastekollektiivi ja solisti koostöös.

XIII noorte laulupeo kunstilise juhi Pärt Uusbergi sõnul on digilahenduse või „heebeldamise“ abil nüüd võimalik teha kasvõi kodus iseendale vägagi mitmekülgne „kooriproov“ harjutades oma partiid kord koos sopranitega, siis altidega, siis altide ja sopranitega, või mis iganes kombinatsioonis. Kõikide häälte nivoosid saab igaüks seadistada täpselt nii nagu soovi on. Siiski rõhutas Uusberg, et häälepartiide salvestised on lihtsalt üks abistav lisavõimalus ja ei hakka asendama kooriproove. „Kooris laulmise mõte on ikkagi ka teineteisega kohtumise rõõm ja üheskoos kokkukõla otsimine.“

„See on õnnistus koorijuhile, ma ei jõua ära kiita!“ ütles Tallinna Nõmme Gümnaasiumi mudilas- ja lastekooride dirigent Iren Voites laulude õppimiseks loodud salvestiste kohta. Voites ütles, et ta on koorilauludele sellist lahendust oodanud aastaid, eriti laulupidude eel. Seni tuli igal koorijuhil lauludega ise palju eeltööd teha ja justkui jalgratast leiutada, näiteks laulis kooriproovis keegi ilusa häälega kooriliige partii ette või avanes võimalus tuttava koorist saada lindistatud partii, mis liikus justkui põrandaalune kaup. „Nüüd on laulude õppimise digilahendus, ja veel sellisel tasemel! See lihtsustab metsikult dirigenditööd, eriti koolikoorides, kus õpitakse kuulmise järgi ja kus nädalas on ainult üks 45-minutiline proov,“ väljendas Voites oma head meelt ja ütles, et endale tundmata laule õppis ta fonogrammide abil esmalt ise ning seejärel kasutas salvestisi kooriproovis. „Mida väiksemad on lapsed, seda kohusetundlikumalt nad kodus harjutavad ja fonogrammidega on see põnev, kuna võimaldab eri häälte kombineerimist. Ma usun, et minu arvamust ja vaimustust jagavad väga paljud,“ ütles Voites.