Jaga oma mälestusi noortepeost ja saa osaks eesti pärimusest

Kas teadsid, et sel aastal möödub 60 aastat esimesest noorte laulu- ja tantsupeost? Sel puhul kutsuvad Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus kõiki üles oma mälestusi noorte laulu- ja tantsupidudel osalemisest jagama. 

Lugusid ja fotosid oodatakse nii lauljatelt-tantsijatelt, koori- ja tantsujuhtidelt, õpetajatelt-juhendajatelt kui ka pealtvaatajatelt ja kaasaelajatelt. Kõik noortepidude meenutused noortepidudelt kogutakse ja talletatakse Eesti Rahva Muuseumi arhiivis ning avaldatakse selleks puhuks koostatavas kogumikus.

Esimene noorte laulu- ja tantsupidu toimus 1962. aastal dirigent Heino Kaljuste ja rahvatantsujuht Alfred Raadiku algatusel ning seejärel on noortepeod väga erinevates oludes toimunud juba 12 korda.

Oodatud on kõik meenutused, mis inimestele noortepidudest või nendeks valmistumisest eredaid mälestusi on tekitanud. Huvi pakuvad erinevatest aegadest lood – näiteks ööbimiskohtadest, toitlustusest, rongkäikudest ja transpordist, aga ka peomeeleolust ja elamustest laulukaare alt või tantsuplatsilt, esinemisriietest, ilmaoludest, peol leitud sõpradest. 

Teiste lugusid noorte laulu- ja tantsupidudelt saab lugeda ning enda meenutusi saab kirja panna ja ajalukku talletada siin: https://rahvalood.ee/lood/noorte-laulu-ja-tantsupidu-60/

Lugusid noortepidudelt oodatakse kuni 27. novembrini 2022.

Praeguseks on saadetud 11 lugu. “Meieni on jõudnud meenutusi nii esimese, 1962. aasta noorte laulu- ja tantsupeo kogemusest kui ka viimasest 2017. aasta noortepeost, äpardustest ja isegi sellest, kuidas peole ei jõutudki,” räägib Eesti Rahva Muuseumi peaarhivaar Tiina Tael.

Meenutusi võib kirjutada vabas vormis ja kirjavigu ei tasu peljata. “Rahvalugude lehel loeme need enne avaldamist üle ja kui märkame, et mõni täht on ununenud kirjutada, siis parandame selle. Kuid lauseehitust me ei muuda,” selgitab Tael ja julgustab kõiki osalema. Need, kes soovivad meenutusi kirjutada käsitsi, võiksid seda teha A4 formaadis paberile ja alustada kirjutamist 3cm lehe servast, sest hiljem köidetakse materjalid kokku.

Kindlasti tasub üle vaadata ka oma pildialbumid ning võimalusel saata fotosid ja ümberpildistusi mälestusesemetest või esinemiskostüümidest. Paberfotosid saab saata postiga Eesti Rahva Muuseumi aadressile. Soovi korral tagastab muuseum fotod omanikule. 

Saabunud lugudest annavad Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus 2023. aasta XIII noortepeo ajaks välja mälestuste kogumiku „Noorte laulu- ja tantsupidu 60 – MINU LUGU“.