Kooriühing läheb laulupeo hooajale vastu lootusrikkalt

Alanud hooajal ootavad koorimaastikku ees nii laulupeo eelproovid, koorijuhtide rahvusvahelised õppereisid, Mart Saare 140. sünniaastapäeva tähistamine kui I Eesti noortekooride festival Tallinnas. Sügisel saab ka hinnata, millise jälje on jätnud kooridele koroonaviirus ning gümnaasiumireform.  

Sügishooaega suhtub Kooriühing optimistlikult. Laulupidu pakub Eesti Kooriühingu tegevjuhi Kaie Tanneri sõnul kooridele võimalust õppida ka selliseid laule, mis muidu nende igapäevasesse repertuaari ei kuuluks. „Ootame huviga ja lootusrikkalt, et kõik saavad repertuaari ilusti selgeks ja tulevad laulupeole,“ sõnas Tanner. Ta loodab, et potentsiaalne viiruse levik ei takista ka laulupeo eelproovide toimumist, mis on vajalikud suvise kontserdi õnnestumiseks. 

Mida põnevat on plaanis veel lisaks laulupeole?

Üks käesoleva hooaja märksõnadest on Mart Saar 140, mille tähistamiseks toimuvad koorimuusika kontserdid nii Hüpassaares 24. septembril kui Tallinnas 6. novembril. Pikisilmi oodatakse Muusikalinn Tallinn raames esmakordselt toimuvat I Eesti noortekooride festivali, mille sihtgrupiks on seekord valitud neidudekoorid. Et registreerunud on üle 800 gümnaasiumineiu, on huvi ürituse vastu suur. Tanner loodab, et festival kujuneb iga-aastaseks traditsiooniks, et süstida noortesse motivatsiooni ning pakkuda kohta koosolemiseks. Esmakordselt korraldab Kooriühing koorijuhtidele ka kaks rahvusvahelist õppereisi: üks Maailma Koorimuusika Sümpoosionile Istanbuli ning teine laste- ja noortekooride festivalile EUROPA CANTAT Genti. 

Kuidas läks koorijuhtide-muusikaõpetajate suveseminar?

Koorijuhtide koolitusega oli seotud ka tänavu augustis toimunud iga-aastane koorijuhtide-muusikaõpetajate suveseminar, kus osales 110 õpetajat-dirigenti. „Mul on tohutult hea meel näha, et muusikaõpetajate jaoks on see koolitus oluline ja nad tulevad sinna igal aastal,“ sõnas Tanner. Viimastel aastatel on lisaks loengutele, seminaridele ja õpitubadele kasvatatud individuaaltundide hulka ja kontserdiosa. Nii said õpetajad-dirigendid kuulata Eesti aasta koori 2021 Head Ööd, Vend, Rein Rannapi loomingu kontserti „Ilus maa“, Itaalia kollektiivi Beati Mandolini ning NUKU koori etendust „Kalevipoeg“.

Sügis kui tõehetk Eesti koorimaastiku jaoks

Lisaks erilistele sündmustele on sügis mõneti ka tõehetk Eesti koorimaastiku jaoks. Tanneri sõnul on tulnud kooridel viimastel aastatel silmitsi seista mitmete väljakutsetega: koroonaviirusega seotud sõnumid koorilaulu ohtlikkusest panid lahkuma nii mõnegi laulja ning gümnaasiumireform on takistanud õpilaste sujuvat liikumist ühest kooriastmest teise. Tanner loodab, et ehk suudab laulupidu meelitada lauljad tagasi koorimuusika juurde. 

Kuid mis sõnumi võiksid kaasa võtta laulupeoks valmistuvad koorid?

“Laulge! Käige proovides!” sõnas Kaie Tanner ning lisas, et laulupeo olulisuse kõrval ei tohiks koorid ära unustada oma koorielu võimalikult huvitavaks ja mitmekülgseks elamist. „Kohtume laulukaare all!“

Kooriühingu tegemistel saad silma peal hoida ka edaspidi meie uudiskirjas. Esimesed uudised leiad juba sellest numbrist!