Rahvapillimängijate pöördumine

Head rahvamuusika hooaja algust soovivad üldjuht Juhan Uppin ja rahvamuusikapeo toimetaja Andi Einaste.

Rahvamuusikapeo hooaeg on viimaks alanud. Eesolevad üheksa kuud peoni saavad olema kindlasti põnevad ja parasjagu pingsad. Soovides kõigile head kooliaasta algust, loodan, et ka rahvamuusikapeo repertuaar on pillitundides juba laual, sest käes on üks peo olulisimaid hetki – mängijad õpivad lugusid, mille taustaks sai teile ettevalmistatud suurepärane lugemik “Rahvamuusikapeo lood”. Samuti loodan, et iga mängija saab midagi uut oma püsirepertuaari tänu uutele seadetele või originaallugudele.

Sel poolaastal langeb õpetajatele eriliselt suur koorem ja vastutus. Mentorkoolitusena soovitame kõigile ansambli juhendamise kursust Viljandis 24.–28. oktoobril, kust saab igapäevatöös kasulikke nippe ka rahvamuusikapeoks ettevalmistumiseks.

Kõigi mängijatega kohtume juba esimeses eelproovis jaanuari lõpus ning aprilli alguses mängime õpitu üksteisele ka ette. Nagu kevadisel repertuaariseminaril rääkisime, siis on lõpuks kõige olulisem see, et iga mängija oskaks lugu päriselt mängida, küll siis meie liigijuhid nendega edasi toimetavad. 


Töökat sügishooaega soovides
Juhan Uppin


Rahvamuusika toimkond eesotsas üldjuht Juhan Uppiniga alustas hooaega koosolekuga, kus lepiti kokku, et rahvamuusika eelproovid toimuvad kahes voorus. I eelproov toimub 2023. aasta jaanuari lõpus ja II eelproov aprilli alguses nädalavahetustel. Kuupäevad täpsustuvad ja jõuavad teieni peagi.

Eelproovid toimuvad kahes piirkonnas – põhja- ja lõunaregioonis, eeldatavalt Tallinnas ja Tartus või nende lähiümbruses. Oluline teadaanne on ka see, et keeruka logistika tõttu peab tantsiv rahvamuusik tegema peo nädalaks valiku, kummal peol ta osaleb. Ettevalmistusprotsessis on võimalik osaleda aga kõikjal.
Iga hooaja algus toob kaasa muutusi kollektiivi liikmete hulgas. Peo parimaks planeerimiseks oleks hiljemalt 15. oktoobriks 2022 vajalik üle vaadata ja korrastada noortepeo pere nimekirjad. Rahvamuusikapeo toimetaja Andi Einaste palub laulu- ja tantsupeo elektroonilises registris üle vaadata:

  • Oma kollektiivi nimekiri. Lisada uute liikmete andmed ja eemaldada need, kes enam teie kollektiivis ei mängi;
  • Märkida iga mängija juurde instrumendi valik;
  • Märkida ära kõik kollektiivi liikmete liikmepõhised valikud. Näiteks kui olete valinud põhiliigiks kandled, aga osad (või kõik) osalevad ka koondorkestris. Iga kollektiiv näeb registris neid valikuid, mida tema liigil on võimalik valida. Liikmepõhised valikud on eriti oluline uuendus just rahvamuusikapeo vaatest.

Head harjutamislusti kõigile!
Rahvamuusikapeo toimetaja Andi Einaste