Laulupeo repertuaar pakub noortele väljakutset ja sügavust

Noored lauljad üle Eesti on täis ootusärevust ning elevust läheneva laulupeo eel. Arvamused laulupeo repertuaari kohta on mitmekülgsed, kuid ühiseks jooneks on selle ilu ja terviklikkus. 

Hugo Treffneri Gümnaasiumi segakoori Anima lauljate sõnul erineb repertuaar veidi varasemate laulupidude omast. Nad tõstavad esile selle rahulikkuse ja tehnilise keerukuse, mis pakub koorile toredat väljakutset. Laulud on nende hinnangul väga ilusad, lüürilised ja sügavamõttelised. Teisest küljest toodi välja, et võiks olla veidi rohkem hoogsaid ja rõõmsaid rahvalaule. 

Tartu Ülikooli kammerkoori liikmed arvavad, et repertuaar on õiges keerukusastmes – mitte liiga lihtne ega liiga raske. See võimaldab neil pidu rohkem nautida, sest nad ei pea ülemäära muretsema vigade pärast. „Repertuaar meeldib kõigile ning see on mitmekülgne, mis on väga positiivne,” räägib Tartu ülikooli kammerkoori koorivanem Kätlin Kits.

Tartu Noortekoori lauljate arvates moodustab repertuaar ilusa terviku ja kannab olulist sõnumit. Nad tõid välja, et alguses tundus repertuaar lihtsam, kuid täieliku mõistmise jaoks on vaja tähelepanelikkust ning mõned olulised ja keerulised kohad saavad esile tulla alles koos lauldes. Samuti mainitakse, et repertuaar saab täieliku tähenduse alles kaare all proove tehes.

Laulupeoni on täpselt 30 päeva

Laulupeo lähenemine tekitab noorte seas ainult positiivseid tundeid ning nad ootavad pidu juba väga. Ainsad hirmud on seotud ilma, rongkäigu ning kohapealse korraldusega, näiteks loodetakse, et ilm on ilus ning soovitakse saada hea koht kaare all.

Enamus noori on juba peoks valmis ja laulud on peas. Paljud tõid välja, et neile kuluvad laulud, kas ise harjutades pähe või nad soovivad laulud pähe õppida, et olla enesekindlamad.

„Mulle meeldib minna laulupeole kindla tundega, et ma ei lähe sinna nooti lugema, vaid et saaksin nautida meeleolu, vaadata dirigenti ja saada kooris tavapärasest erinevat kogemust,” selgitas üks Hugo Treffneri Gümnaasiumi segakoori Anima laulja.

Samuti oodatakse juba pikisilmi proove lauluväljakul, et harjutada koos teiste kooridega.

Ootusärevuse kasvades loodavad noored, et kõik sujub hästi ja laulupeolt saab unustamatu kogemuse.

– Liisa Kaseorg