Osalejate nõude kuraatorid Kirsika Meresmaa ja Carolyn Mets

Koostöös Pandipakendiga serveeritakse XIII noortepeol esimest korda kõikidele osalejatele toite korduskasutatavatest nõudest. Rääkisime esinejate nõude koorinaatorite Kirsika Meresmaa ja Carolyn Metsaga sellest, kuidas on ettevalmistused kulgenud ja mis on sellel aastal teisiti. 

Kuidas on kulgenud ettevalmistused XIII noortepeoks? 

Kirsika Meresmaa: Ettevalmistused on kulgenud väga sujuvalt ja positiivselt. Oleme Pandipakendiga juba päris mitmeid koosolekuid teinud ja ideid põrgatanud. Peaasjalikult oleme mõelnud, kuidas kõik see päriselus välja nägema hakkab. Need nõude kogused on enneolematult suured ja me pole varem selliste suurte numbritega pidu korraldanud. Küll aga näib praegu, et meil läheb väga-väga hästi. 

Carolyn Mets: Nüüd hakkab pihta ka see kõige intensiivsem periood, sest pidu ei ole enam üldsegi mitte kaugel. Juuni alguses hakkavad skeemid ja ideed päriselt teoks saama. 

Mis teil veel ees seisab? 

Carolyn Mets: Nüüd hakkab pihta see n-ö läbimängu osa. Nädala pärast lähme näiteks treeningväljakutele ja mängime olukorra päris detailselt läbi – tõsi küll ilma esinejateta. Meie ülesanne on läbimängul jälgida, et kõik toimiks sujuvalt, loogiliselt. Näiteks vaatame mitu tagastuskasti päriselt välisööklasse mahub, kus seisavad vabatahtlikud ja mis on nende ülesanne. Läbimängimine annab kindlasti vabatahtlikele kindlustunde – nende roll on tegelikult väga suur. Nüüd lähiajal hakkamegi vabatahtlikega tööd tegema, sest ka nemad peavad teadma väga täpselt, mis toimuma hakkab.

Kirsika Meresmaa: Meie jaoks on tõesti oluline põhjalik ettevalmistus, sest siis oleme kindlad, et kõik toimib nii nagu peab. Kõik peab olema täpselt välja arvutatud ja läbimõeldud, sest esinejaid on meeletult palju. Ettevalmistuse juures näemegi, mis töötab hästi ja mis mitte – vajadusel peame tegema plaan B, võib-olla isegi plaan C. Nende suurte ootamatuste ja riskide maandamine ongi peamine eesmärk, miks läbimängu teeme.  

Mis on sellel aastal teisiti? 

Carolyn Mets: Tuleb tõdeda, et tegelikult ei muutu suures plaanis esineja jaoks midagi. Toitlustamine on nii nagu alati on olnud, sellepärast esineja muretsema ei pea. Ainuke erinevus on see, et kasutatud nõusid ei tohi ära visata, vaid tuleb panna ühte kindlasse kogumiskasti. Enne kasti panemist on oluline ka nõud jäätmetest puhtaks teha, kuna siis saavad need oluliselt kiiremini puhtaks. Harjutusväljakutel, kus osaleja esimest korda korduskasutatavate nõudega kokku puutub, võib tunduda alguses natuke võõras. Aga ma usun, et osaleja harjub sellega kiiresti ära. 

Kirsika Meresmaa: Siinkohal ongi tähis roll nii koorijuhtidel kui tantsuõpetajatel. Meie omalt poolt loodame, et nad tuletavad ka ise noortele meelde, mis täpselt nende nõudega teha tuleb. Ehkki nii peol kui harjutusväljakutel on kohad, kuhu nõusid tagastada, märgistatud viitade ja siltidega, ei teeks meeldetuletus paha. Samuti on igas nõude tagastuspunktis kohapeal olemas ka vabatahtlikud, kellelt vajadusel abi saab küsida. 

Carolyn Mets: Kui ma vabatahtlike koordinaatoriga rääkisin, siis ta ütles, et registreerunud on umbes sada vabatahtlikku. See on tõesti väga tänuväärne ja teeb südame soojaks. Aga registreerimine kestab veel 9. juunini ehk kõik, kes pole veel ennast kirja pannud, kuid soovivad tulla, on väga oodatud!

– Maria-Johanna Vompa