Saame tuttavaks: XIII noorte laulupeo ühendkoori dirigent Heli Jürgenson

Palju reisinud, aga Eestile truuks jäänud professionaalne ja empaatiline dirigent Heli Jürgenson astub selle suve noorte laulupeol kooride ette ühendkoori dirigendina, juhatades esimesena kõlavat laulu „Koit“. Intervjuus uurime muu hulgas, milline tähendus on juhatataval laulul talle endale ja millised on tema esimesed mälestused laulupeost.

KOIT
Muusika: Mihkel Lüdig (1880–1958)
Tekst: Friedrich Kuhlbars (1841–1924)
Seade: Harald Siiak (1923–2007)
Dirigent: Heli Jürgenson

Heli Jürgenson
2002, 2004, 2009 ja 2014–2023 laulupidude dirigent
2002 ja 2014 segakoori, 2009 sega- ja valikkoori liigijuht
2017 laulupeo kunstiline juht

2025 laulupeo kunstiline juht

Heli Jürgenson on pärit Ida-Virumaalt. Muusikaõpinguid alustas ta Aseri lastemuusikakoolis. Õpinguid jätkas koorijuhtimise erialal Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Konservatooriumis Ants Sootsi klassis.

Heli on juhatanud Estonia Seltsi Segakoori, Tallinna Kaarli kiriku kontsertkoori, Riigikantselei kammerkoori ja Eesti Filharmoonia kammerkoori, nende kõigiga on ta käinud ka laulupidudel. Praegu on Heli Tallinna kammerkoori peadirigent ja Rahvusooperi Estonia peakoormeister. 

Heli on 25 aastat õpetanud noori koorijuhte legendaarses Otsa koolis, praegu juhendab õpilasi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Heli Jürgenson on pälvinud mitmesuguste preemiate hulgas kahel korral Eesti Kooriühingu aasta dirigendi tiitli, G. Ernesaksa fondi peastipendiumi ja Eesti Vabariigi presidendi Välgetähe IV klassi teenetemärgi. Ta ütleb, et need on olnud suur tunnustus tema tööle, ja on väga tänulik! 

Milline on teie esimene mälestus laulu- ja tantsupeolt?

Esimest korda käisin laulupeol lauljana Aseri lastkooriga 1980. aastal. Meelde jäi eredalt Uno Naissoo laul „Metsa telegramm“, mida lauldi nii, et lapsed saatsid kõlapulkadega koputades. Meie koori kõlapulgad tegi minu vanaisa. Oma esimese koori, Estonia Seltsi Segakooriga käisime laulupeol 1993. aastal ja peo puldis dirigendina seisin 2002. aasta noortepeol, juhatades kahte laulu.

Millist tähendust kannab teie jaoks XIII noorte laulu- ja tantsupeo juhtmõte „Püha on maa“?

Eesti on meie kodu ja kodu on püha. Kodu tuleb pühana hoida. Eestit nimetatakse Neitsi Maarja järgi ka Maarjamaaks, see tähendab, et Eesti on pühitsetud Neitsi Maarjale.

Juhatate laulupeol ühendkoori esitatavat Mihkel Lüdigi ja Friedrich Kuhlbarsi laulu „Koit“. Mis on traditsiooniliselt laulupeo kavva kuuluva teose tähendus teile endale? Kuidas asetub see pala XIII noortepeo tervikkavasse? 

Mihkel Lüdigi ja Friedrich Kuhlbarsi „Koit“ on laul, mis esmakordselt kõlas laulupeol 100 aastat tagasi (1923) autori juhatusel. „Koit“ on laulupeo kontserdi esimene laul, mille lõputaktide ajal süttib laulupeotuli. Soovin, et  selle laulu pidulik kõla ja võimas voog  annaks noortele lauljatele selle õige laulupeo tunde ja  hea usu meie laulupeo kestmisesse, millega nad järgmistele pidudele ikka ja jälle laulma tulevad.

Milline võiks olla teie soov või sõnum sel korral lavale astuvatele noortele muusikutele?

Laulda ja musitseerida avatud südamega, ja teadmist, et just nemad kannavad selle peo tuld järgmiste laulupidudeni.

– Karmen Kaukver