Ligipääsetavuse toimkonna juht Aet Urbas: „Peame mõtlema nii publikule kui ka esinejatele”
07.06.2023
Selle eest, et tänavune noortepidu pakuks osalemisrõõmu ka erivajadustega inimestele, hoolitseb ligipääsetavuse toimkond, mille eesotsas on Aet Urbas. „Anname endast parima, kuid oleme valmis vigadest õppima, et iga järgnev pidu läheks veel paremini,” lubab ta.
Igapäevaselt on Aet õpetaja ja töötab Randvere Koolis autistlike laste klassiõpetajana. „Olen õppinud sotsiaalpedagoogikat, praegu on pooleli eripedagoogi magistriõpe,” tutvustab Aet oma tausta. Tal on ette näidata rohkem kui 20 aastat kogemust erivajadustega inimestega töötamisel. Kutse tulla juhtima tänavuse noortepeo ligipääsetavuse toimkonda pakub suurt väljakutset: „Olen varasemalt laulu- ja tantsupidu näinud ainult publiku poole pealt. Nüüd avanes harukordne võimalus olla osa korraldajate suurest masinavärgist.”
Esimese asjana kaardistas Aet varasemate laulu- ja tantsupidude põhjal, millist ligipääsetavust on vaja. „Seejärel moodustasin meeskonna, kellega koos töötada. Meil oli tarvis erinevate valdkondade spetsialiste. Näiteks kirjeldustõlke osas pöördusin Piret Ausi poole, kes oli ka 2019. aastal toimunud tantsupeo kirjeldustõlke eestvedajaks. Tema pani kokku oma meeskonna, kes pimedatele ja vaegnägijatele kirjeldustõlke teenust pakuvad. Laulupeo laule aitavad aga kuulmispuudega inimestele vahendada Viipekeeletõlkide OÜ viipekeeletõlgid.”
Lisaks on mõeldud ka teistsuguste erivajadustega inimestele. „Intellektipuudega külalistele koostasime väikesed kogumikud laulupeo laulude lihtsas keeles tekstidega. See tähendab, et laulu teksti alla on eraldi trükitud väike lihtsas keeles kokkuvõte. Nende juures olid mulle abiks mitmed mu oma õpilased ja tuttavad kerge intellektipuudega inimesed, kes andsid head tagasisidet, kas tekst on neile arusaadav. Liikumispuudega inimestele, kes kasutavad ratastooli või muud liikumiseks vajalikku abivahendit on samuti mõeldud nii tantsu-, kui ka laulupeol.
Kokkuvõttes olen suhelnud paljude erivajadustega inimeste ning nende organisatsioonidega. Üks suur koostööpartner on Eesti Puuetega Inimeste Koda, kes on mulle andnud kasulikku infot, millist abi erivajadustega inimesed peo nautimiseks vajaks.”
Ligipääsetavuse toimkonnal on oma väike vabatahtlike rühm, kes tunneb valdkonda ja oskab abistada. „Vabatahtlikud on abiks näiteks infotelgis, sealt saab infot ajakava, istepaikade asukoha või mis tahes muude küsimuste korral,” selgitab Aet, kelle sõnul peab selles töölõigus olema vajalikku pädevust. „Meil on vabatahtlike seas eesti viipekeele oskajaid,” toob ta näite.
Kuid mõelda ei tule vaid pealtvaatajatele. „Tantsupeol osalevad ka erivajadustega lapsed ja nendega on samuti kaasas vabatahtlikud saatjad. Ka minu enda koolis on selliseid autistlikke õpilasi, kes on head esinejad, aga vajavad proovides harjutusväljakul ja peo ajal kõrvaltuge. Siis ongi tal abi tuttavast inimesest, kes oskab last pingelises olukorras õigesti ja vajalikul määral toetada. „Aet avaldab heameelt, et ligipääsetavuse mõiste on muutunud avaramaks ja üha rohkem osatakse erivajadustega inimesi kaasata. „Ma kahjuks ei tea, kui palju on meil seekordsel noortepeol erivajadustega esinejaid, aga tean, et neid on. Nii laulmas kui ka tantsimas.”
Veidi vähem kui kuu enne noortepidu on Aet ühtaegu põnevil kui ka pabinas. „See on suur vastutus, aga ma tean juba ette, et saan väga hinnalise kogemuse. Ja ehkki me anname kogu meeskonnaga parima, selgub kindlasti peo käigus, mida oleks saanud veel paremini teha. Kõik need õppetunnid tuleb kindlasti üles noppida ning järgmiste laulu- ja tantsupidude juures ära kasutada,” ütleb Aet Urbas.
Millised võimalusi on erivajadustega inimestel XIII noorte laulu- ja tantsupeo nautimiseks:
*Tasuta pääsmed 30. juunil kell 15.00 toimuvale tantsupeo peaproov-etendusele. Kutseid jagab Eesti Puuetega Inimeste Koda.
*Eestikeelne kirjeldustõlge 30. juunil kell 15.00 toimuval tantsupeo peaproov-etendusel. Tasuta kutseid kirjeldustõlkega etendusele saab küsida Eesti Puuetega Inimeste Kojast.
*Ratastoolis külalise ning tema saatja kohad paiknevad kõikidel tantsupeo etendustel läänetribüüni I ja II sektori vahel. Hind on 8 eurot, saatja pääseb sündmusele tasuta, kuid mõlemal peab olema kehtiv pilet. Piletite tellimiseks tuleks ühendust võtta [email protected].
*Lauluväljakul on spetsiaalne pingisektor A7 laululava ees tuletorni vahetus läheduses.
Sektor on mõeldud ratastoolis külalistele ja nende saatjatele ning ka vaegkuuljatele ja kurtidele, sest samas alas toimub ka kohapealne eesti viipekeele tõlge laulupeo lauludele.
Lisaks saavad sellesse sektorisse pääsme soetada ka need puudega isiku kaardi omanikud, kes vajavad saatja olemasolu. Pileti hind sektorisse A7 on 8 eurot. Saatjale on pilet sellesse alasse tasuta. Piletite tellimiseks tuleks ühendust võtta [email protected].
*Laulu- kui tantsupeole on võimalik puudega isiku kaardi alusel soetada sooduspileteid sarnastel alustel teiste soodustatud isikutega. Korraldajad soovitavad pileti internetist varem ära osta, piletiinfo leiab nii XIII noorte laulu- ja tantsupeo kui ka Piletilevi kodulehelt.
*Peo ajal on Kalevi staadionil ja lauluväljakul erivajadustega inimeste infotelgid, kus vabatahtlikud jagavad nõu, teavet ja abistavaid materjale.
*Rohkem infot leiab XIII noorte laulu- ja tantsupeo kodulehelt, kus lehe üleval paremal servas asuvat ratastoolimärki klikkides avaneb eraldi ligipääsetavuse lehekülg.
– Kristi Kool