Tantsupeo saateansamblil on õige rütm juba sees

Nii nagu mitmel varasemal korral, tantsivad tantsupeolised ka sel suvel elava muusika saatel. Kuidas mitmele tuhandele tantsijale mängimine käib, räägib XIII noorte tantsupeo muusikajuht Matis Leima.

Matis Leima sõnul on muusika esimene funktsioon olnud läbi aegade tantsu saateks mängimine, mitte lava peal esinemine – seega on tantsupeo elava muusika kasutamine justkui juurte juurde tagasi minemine. Teisalt on tantsurühmad harjutanud kogu prooviprotsessi jooksul makimuusika järgi, mistõttu on oluline, et saateansambel mängiks võimalikult täpselt samamoodi, nagu seda on tehtud plaadil. „Improvisatsioonile on väga vähe ruumi,” räägib Leima.

Tantsijatele on kõige olulisem, et muusika tempo ja muidugi vorm oleksid sama, mis salvestusel. Sel kohal tulevad appi moodsad tehnoloogilised lahendused. Leima selgitab, et live’is mängivaid muusikuid toetab arvutiprogramm, mis annab kõrvaklappidesse õiget tempot.

Seekordsesse tantsupeo saateansamblisse kuuluvad Tõnis Kirsipu, Mart Nõmm, Jaan-Eerik Aardam, Cätlin Mägi, Susanna Mõtsmees, Kaisa Kuslapuu, Karoliina Kreintaal ja Kert Krüsban. Neile lisaks veel soliste ja ansamblid (RÜÜT, Supernova, Duo RUUT).

Muusikajuhi roll on protsessis kõike koos hoida, leida orkestrisse inimesed, neile kõikide lugude noodid hankida või luua, vastutada kogu tehnilise poole eest. Matis Leima on ka see vahelüli, kes annab peo üldjuhi märguanded muusikutele edasi. Ehkki tantsupeo saateansamblil dirigenti ei ole, võib muusikajuhti pidadagi kaasaegsete ülesannetega dirigendiks.

Lisaks on muusikajuht aidanud peo muusikaliselt üheks tervikuks siduda. „Meie peo teemaks on noore inimese elukaar ja lavastuses on kuus „sillakohta” – noorema ja vanema inimese dialoogi,” räägib Leima. „Nende lavastust tervikuks siduvate vahepalade ja vahemuusikate loomine ja salvestamine on ka olnud minu roll.

Jaanipäeva eel on saateansamblil plaanis proovilaager, et juuni lõpus kõikide tantsijatega väljakul kohtudes oleks tunne kindel. Ja siis ei jää edasi muud, kui asuda mängima.

– Triinu Sikk