Korduskasutatavate nõude kasutamine on väike samm meile, kuid suur edasiminek kultuuriürituste jäätmeprobleemi lahendamisel! 

Laulu- ja tantsupeo traditsioon kuulub meile kõigile. Kuna loodushoid on meie ühine vastutus, astub tänavusuvine pidu järjekordse sammu keskkonnasäästlikkuse poole ja peol kasutatakse Eesti Pandipakendi korduskasutatavaid nõusid. Tegemist on esmakordse ettevõtmisega, kuid kaugeltki mitte viimasega, sest jaanuarist muutub korduskasutatavate nõude kasutamine suurüritustel kohustuslikuks. Sellest, mida korduskasutatavate nõude kasutuselevõtt enesest peolistele kujutab, räägib pandinõude koordinaator Marleen Viidul. 

Loodushoidlik laulu- ja tantsupidu meie seniseid tarbimisharjumusi ei muuda

Jäätmete teke on kultuurisündmuste suurim probleem ning sel aastal proovimegi seda muuta. Tegelikult on kõik lihtsamast lihtsam ja midagi olulist ei meie tarbimisharjumustes ei muutu. Me saame täpselt samamoodi sööki nautida, kuid jätame 500 tuhat ühikut prügi tekitamata. Seejuures ostab inimene toitu, nagu ta on seda varemgi teinud. Vahe on lihtsalt selles, et ta saab toidu korduskasutatavas nõus, maksab juurde pandi ning lõpuks ei viska nõusid prügikasti, vaid viib tagastuspunkti, kust ta pandiks makstud kaks eurot tagasi saab. Nõude tagastuspunkti tuleb viia nii kausid, taldrikud, topsid kui ka söögiriistad, kusjuures viimaste eest panti maksma ei pea. 

Oluline on veel märkida, et pandisüsteem toimub vaid peo alal. Lauljad ja tantsijad ei pea proovides selle pärast muretsema – seal on tarvilik vaid nõud peale toidu lõpetamist õigesse kohta viia. Peoalale sisenedes kehtib pandipakendi kord aga kõigile. 

Ühel panditopsi taldrikul on potentsiaal näha enam kui sada laulupidu

Kuigi taldrikute ja topside tegemiseks on ka ressursse kasutatud, siis erinevalt ühekordsetest nõudest saab neid kasutada rohkem kui sada korda. Sel peol kasutusele võetavad nõud võiksid vastu pidada mitmeid põlvkondi ning neid võiksid laulupidudel kasutada ka meie lapselapselapsed! Ühekordsed nõud on see-eest, nagu nimigi ütleb, ühekordsed ning nende puhul lisandub veel ka ressursirohke jäätmekäitlusprotsess. Kuna neid taaskasutada ei ole niikuinii võimalik, toodaksime vaid sadades tuhandetes ühikutes mõttetut olmeprügi. Lisaliigutusi me tegelikult ei teeks, sest kodus ei viska ju ka keegi taldrikut ära, vaid peseb selle ära, et seda uuesti kasutada – ja nii mitu aastat kui mitte aastakümneid. Nii mõnelgi on kodus vanavanaemate teeserviise, mis erilistel puhkudel lauale pannakse. Kui me piisavalt tahame, suudame nõusid aastakümneid säilitada küll. 

Kui korduskasutatav nõu läheb katki, siis viskame selle ära nii nagu ka kodus katki läinud taldriku puhul. Aga loodame, et inimesed hoiavad taldrikuid heaperemehelikult ning saame neid ikka üle saja korra kasutada. 

Korduskasutatavad nõud on suurüritustel kasutuses olnud aastaid!

Kas teadsid, et korduskasutatavad nõusid on tegelikult juba aastaid erinevatel festivalidel kasutatud? Näiteks Intsikurmu festivalil ja I Land Soundil ei paku keegi söögi- ja joogipoolist ühekordsetest nõudest, niisamuti ka Tartus Autovabaduse puiesteel. Korduskasutatavad nõud on uus normaalsus ning neid kasutame ka tulevastel laulupidudel, sest jaanuarist muutub korduskasutatavate nõude kasutamine suurüritustel kohustuslikuks. Muidugi võib see kõik algul olla võõras ja ebamugav olla, aga sellest ei ole pääsu. Tänavune pidu on suurepärane võimalus see väiksemas mastaabis läbi katsetada, et tulevastel aastatel korduskasutatavate nõude kasutamist hõlpsamaks muuta. 

Hoolime loodusest ning pingutame ühiselt selle nimel, et laulupeod saaksid Eestis, kus püha on maa, toimuda ka aastakümnete pärast! Aitäh, et hoolid ja loodust hoiad! 

Lisainfot korduskasutatavate nõude kohta leiad laulu- ja tantsupeo koduleheküljelt, sotsiaalmeediakanalitest, peoalal tegutsevatelt rohesaadikutelt ning seal asuvatelt teeviitadelt-juhistelt. 

– Annabel Parts