XIII noorte laulupeol antakse välja Noorte Puhkpilliorkestri Dirigendi preemia

Noorte laulupeol, 2. juulil antakse esimest korda välja Noorte Puhkpilliorkestri Dirigendi preemia, mille laureaat on dirigent ja muusikaelu edendaja Ilmar Tõnisson. Auhinna väljaandmisega tähistatakse hinnatud trompetisti, dirigendi ja pedagoogi Helmut Orusaare (1923–1977) sajandat sünniaastapäeva.

„Eesti Puhkpillimuusika Ühing annab preemia üle ühekordselt, järgmine kord märgitakse preemiaga ilmselt kellegi teise sünniaastapäeva,” selgitas ühingu vastutav sekretär Valdo Rüütelmaa.

Kokku esitati ühingule kaheksa nominenti, kelle seast nimetas komisjon laureaadiks Ilmar Tõnissoni. „Valituks osutus Tõnisson oma pikaaegsete teenete, Eesti Noorte Puhkpilliorkestri kokkukutsumise, väga pika pedagoogi karjääri ning orkestri juhi ja organisaatori töö eest,” selgitas Rüütelmaa.

Pärnumaal sündinud Ilmar Tõnisson on dirigent, muusikaõpetaja, muusika- ja hariduselu korraldaja ning klarnetist. 2020. aastal tähistas mees oma 85. juubelit. Tõnisson asutas 1972. aastal Eesti Noorte Puhkpilliorkestri, mida ta juhatas peadirigendina 21 aastat.

Lisaks on ta üks Pärnu Humanitaargümnaasiumi muusikaosakonna asutajaid ja eestvedajaid ning Pärnu Muusikafestivali rajaja. Instrumendiõpetajana on Tõnisson erinevates muusikakoolides õpetanud flööti, klarnetit, saksofoni, plokkflööti ja orkestri dirigeerimist. Noorte Puhkpilliorkestri Dirigendi preemia laureaat on olnud seotud ka laulupidudega – ta oli 1993. aastal toimunud VII koolinoorte laulupeo puhkpilliorkestrite dirigent.

– Lisl H. Mikko