Koori- ja tantsujuhid lustisid Tarkade Klubis

Jaanipäeval, enne peoeelset viimast suurt ja töörohket lihviperioodi on nelja laulu- ja tantsupeo juhti võimalus kuulda KUKU raadio „Tarkade Klubi” mälumängusaates.

KUKU raadio koostöös Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusega andis meie armastatud laulu- ja tantsupeo juhtidele võimaluse enne pidu esineda kuulajatele veidi teises võtmes ehk mälumängijatena. Sihtasutuse juhataja Margus Toomla ning Dagmar Aus tantsujuhtide poolelt ning Heli Jürgenson ja Valter Soosalu koorijuhtide esindajatena võtsid väljakutse ettevaatliku hasardiga vastu ning ei kahetsenud õnneks oma otsust. Ligemale kolmveerandtunnise saate salvestuse jooksul näitasid mõlemad üles laialdasi faktiteadmisi ning kadestamisväärseid arutlemis- ja analüüsioskust, mis õigete vastusteni viisid.

„Tarkade Klubi” saatejuht Timo Tarve oskas enda sõnul aimata, et Margus Pillau ja Koit Tuljaku spetsiaalselt ette valmistatud ning meie laulu- ja tantsupeo traditsiooni puudutavad küsimused on külalistele jõukohased või teada faktid, aga põnev oli seejuures jälgida „krüptiliste” küsimuste puhul mängijatepaari vastuseni jõudmist. „See oli hiilgav ja meisterlik ning mis põhiline, muhelevalt humoorikas jõudmine ning järgis Tarkade Klubi parimaid traditsioone,” tõdes Tarve.

Kes võitis, kas koori- või tantsujuhid? Seda saab kuulda juba KUKU raadio sagedustelt jaanipäeval, 24. juunil kell 13 või kordusena pühapäeval, 25. juunil kell 16. Laupäeva pärastlõunast alates ka KUKU taskuhäälingu keskkonnas järelkuulatavana.

Boonuseks küsimus, mille mängijad valisid parimaks:

Esimest just noorte laulu- ja tantsupidu peeti 61 aastat tagasi, 1962. aastal. Selle korraldajaks polnud toonane üldlaulupeo toimkond, vaid ENSV Haridusministeerium ühes koostööpartneritega. ­Idee korraldada üldpidudest eraldi noorte laulu- ja tantsupidu tekkis Tallinna Pioneeride Palee lastekoori dirigendil Heino Kaljustel ning rahvatantsujuhil ja tantsupedagoogil Alfred Raadikul. Üheks põhjuseks oli kindlasti koolinoorte kooride ja tantsurühmade rohkus üldpidudel. Tagasiside esimesele noortepeole oli võrratu ning kõige muu hulgas leidis äramärkimist üks just Alfred Raadiku lavastatud tants, mille kohta kirjutati: „Kõige lõbusamaks etteasteks kujunes kõigi rühmade poiste esitatud tants, mille siputavate jalgade ja punnis põskede peale pealtvaatajad naeru rõkkasid.“ Milline tants? Küsitav oli esmakordselt kavas 1955. aastal V tantsupeol ainult meeste tantsuna ning 1970. aastal IX tantsupeol legendaarse Helju Mikkeli lavastatuna ja ka meeste tantsuna. Tegemist on rahvaviisile tugineva rahvatantsuga Vigala kandist, millele on oma seade teinud teiste seas Salme ja Ott Valgemäe.

Kristi Kool