Kuidas hoida tervist ja kust otsida abi? Nõu annab noortepeo meditsiiniteenistuse juht

Laulu- ja tantsupidu on tegus aeg ka tervishoiutöötajatele, sest ikka leidub neid pidulisi, kes nende tähelepanu vajavad. XIII noorte laulu- ja tantsupeo meditsiiniteenistuse juht Erik Velleramm jagab peol esinevatele lastele ja noortele soovitusi, kuidas hoida head enesetunnet ja mida teha siis, kui haigus kallale kipub.

Kuna laulu- ja tantsupeol on võimalik nii lausvihm kui ka palav päike, paki kodust kaasa erineva ilmastiku jaoks sobivad riided ja ka vahetusriided. Kindlasti võta kaasa ka mugavad jalanõud ja peakate, hügieenitarbed, mobiiltelefon ja selle laadija, oma tarbeks piisaval hulgal raha.

Tarbi rohkelt vedelikku, soovitavalt vett, nii proovide kui ka etenduste ja kontserdi ajal, kanna veepudelit alati endaga kaasas ja seda saab nii Kalevi staadionil kui lauluväljakul veevõtukraanidest uuesti täita. Lisaks söö alati söögikordade ajal ja võta midagi juurde söögiaegade vahel.

Pese käsi seebiga mitu korda päevas ja alati enne sööki. Igaks juhuks võid kaasa võtta ka kätepuhastusvahendeid.

Kui võtad igapäevaselt mingit ravimit, tarvita seda nii nagu see on sulle määratud ja kanna seda ravimit endaga kaasas. Teadaoleva allergia korral hoia ka oma allergiavastane ravim alati enda lähedal.

Päikese käes olles kanna kindlasti peakatet ja kasuta päikesekreemi!

Puhka igal võimalusel. Kui tunned nõrkust võta keegi endaga kaasa, mine varjulisse kohta, istu, joo  vett ja kutsu vajadusel abi.

Kui tunned ennast halvasti või näed, et keegi teine vajab abi, pöördu kindlasti  lähima esmaabiosutaja poole. Neid tunneb ära kollase vesti järgi, millel on kiri „esmaabi” ja nad tegutsevad nii laulu- kui tantsupeo alal ja ka harjutusväljakutel. Kui halb enesetunne tekib laulukaare all, kus koos tihedalt inimesi, anna endast või teisest abivajajast teada, lehvitades koos lähimate kaaslastega lauliku spetsiaalset erksavärvilist lehte. Ära lehvita ilma reaalse abivajaduseta, see võib tekitada segadust! Kui tunned proovis või etendusel tugevat nõrkust või halba enesetunnet, siis katkesta füüsiline tegevus ja palu kohe abi.

Nii lauluväljakule kui ka Kalevi staadionile pannakse püsti välihaiglad, kus saab esmaabi anda ja pidulisi turgutada. Esmaabi on tagatud ka rongkäigu ajal.

Kui mõni kaugemalt tulnud esineja jääb haigeks või tunneb end halvasti majutuskohas, saab abi palumiseks pöörduda oma maakonnast kaasa tulnud meediku poole – vastuvõtuajad ja kontaktid on üleval ööbimiskohtades. Meditsiinilise nõuande saamiseks võib helistada ka perearsti nõuandetelefonil 1220. Erakorralise ja kiire abi vajadusel helista 112, kust saad kutsuda kiirabi.

Kristi Kool