Laulu- ja tantsupeo ajal muutub Tallinna liiklusmaastik: tasuta ühistransport, rohkem ühissõidukeid ja ajutised liikluspiirangud

Laulu- ja tantsupeo ajal  saabub peopaikadesse ligikaudu 30 000 lauljat ja tantsijat ning veelgi enam on oodata publikut. Liikluskoormuse kasvu tõttu kaasnevad turvalisuse tagamiseks muudatused pealinna liikluskorralduses ja ühistranspordis: ühistransport on suurpeo ajal kõigile tasuta, tihendatud on ühissõidukite graafikuid ja lisatud bussiliine, mitmed peo vahetus läheduses asuvad tänavad aga tavaliiklusele suletud.

Laulu- ja tantsupeo ajal kasvab Tallinna, eriti kesklinna liiklus märkimisväärselt, kui peopaikadesse saabub ligikaudu 30 000 lauljat ja tantsijat ning veelgi enam on oodata pealtvaatajaid. Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja Margus Toomla ütles, et kui tantsijad saabuvad pealinna 27. juunil, et alustada proovidega harjutusväljakutel, siis 30. juunil jõuavad siia ka lauljad. “Seega on meie linnaruumis nädala vältel liikluses tuhandeid noori ja lapsi, kes liiguvad harjutus- ja ööbimiskohtadesse ning peopaikadesse. Peame arvestama ka sellega, et paljud neist ei ole harjunud suurlinna liiklusega – seega palume kõigil olla sel ajal liikluses äärmiselt tähelepanelikud. Ühtlasi soovitame kõigile linlastele ja kaugemalt saabuvatele peokülalistele varuda aega, kuna liikluskoormus on tavapärasest oluliselt suurem.“

Liikluskoormuse kasvu tõttu kaasnevad mitmed muudatused pealinna liikluskorralduses ja ühistranspordis, need puudutavad eeskätt Kalevi staadioni ja lauluväljaku ümbrust ning laulu- ja tantsupeo rongkäigu marsruuti nii enne kui ka pärast sündmusi. Sõltuvalt päevast ja kellaajast kehtivad eri kohtades ajutised liikluspiirangud.

Peopaikade vahetusse lähedusse autoga ei pääse, ka lähi piirkonda ei maksa sõita autoga, selle asemel tuleks kasutada muid liikumisvõimalusi. Et linlaste ning laulu- ja tantsupeoliste elu oleks võimalikult lihtne ja vajadus sõiduautode järgi võimalikult väike, on ühistranspordiga, v.a Elroni rongidega, sõitmine suurpeo ajal (30.06 – 2.07) kõigile, mitte ainult peolistele, tasuta, seejuures on tihendatud ühistranspordi sõidugraafikuid ja lisatud eriliine.

Ka Tallinna abilinnapea Vladimir Svet soovitab külaliste peopaika jõudmiseks ning sealt tagasi liikumiseks kasutada ühistransporti. Abilinnapea sõnul pannakse lisaks paljude bussi-, trolli- ja trammiliinide graafikute tihendamisele käima peopaiga ja Teatri väljaku vahele eriliinidena lisabussiliinid 80 (Teatri väljaku ja lauluväljaku vahel) ja 81 (Kalevi keskstaadioni ja Teatri väljaku vahel), mis väljuvad iga viie minuti tagant.

Kuigi rongkäik ja laulupidu toimuvad pühapäeval, sõidavad paljud liinid esmaspäevase graafiku alusel või veelgi tihedamalt. Bussiliin nr 80, mis on töös 2. juulil, hakkab rongkäigust eraldi kulgema, nii et rongkäiguga seotud liikluspiirangud seda ei mõjuta.

Koostöös mitmete eraparklate omanikega saavad laulupeole tulijad jätta oma sõiduki päevaks tasuta parklasse ja sealt ühistranspordiga peopaika edasi liikuda. „Kuna kutsume inimesi autoga peole mitte tulema, siis oleme sõlminud laulupeo jaoks ka kokkulepped mõnede suurte eraparklate omanikega, kuhu saab oma auto laulupeo päeval jätta täiesti tasuta,“ rääkis Svet. Varasemast erinevalt ei ole tänavu võimalik autosid parkida Smuuli teel ega Pirita teel.

Põhja politseiprefektuuri operatiivbüroo liiklusjärelvalvetalituse politseimajor Taavi Kirss ütles, et 30. juunil algavad Kalevi staadionil tantsupeo etendused, mille tõttu on 30. juunist 1. juulini liiklus etenduse ajal Juhkentali tänaval suletud. Sama kehtib Staadioni ja Võistluse tänavatel. 2. juulil kell 7–15 on liiklus suletud rongkäigu marsruudil. „Rongkäik toimub tavapärasel marsruudil nagu ka eelnevate pidude aegu,“ rääkis Kirss. „Vabaduse väljakult liigutakse Pärnu maanteed mööda Narva maanteele, sealt Pirita teele ja lõpuks Mere väravast laulupeo paika.“

„Pärast seda, kui laulupidu lõppeb, hakkab meil olema täiesti eraldiseisev liikluskorraldus,“ märkis Tallinna abilinnapea Vladimir Svet. „See tähendab, et lisaks tihendatud ühistranspordi liinidele hakkab kõige mugavam liiklemine kesklinna suunal toimuma mööda trammiteed.“

Nimelt ootab Kadriorus laulupeolt tulevaid inimesi Poska peatuses 50 trammi, mis väljuvad Kesklinna suunas paariminutiliste vahedega. Smuuli teele pannakse Lasnamäe suunal valmis aga ligemale kümme bussi, mis hakkavad dubleerima busside nr 30, 35 ja 60 trajektoore. Lisaks hakkavad viis bussi teenindama neid, kes liiguvad Pirita ja Viimsi suunal.

Üks häid võimalusi peopaika saabumiseks on jalgratas, aga tasub tähele panna, et päris peo alale ei saa jalgratast võtta, see tuleb jätta lukustatuna lähedal asuvasse valveta jalgrattaparklasse. Ka renditõukerattad tuleb parkida eemale ning jälgida, et need ei tõkestaks teed teistele liiklejatele.

Ratastooli või muud liikumisabivahendit kasutav inimene, kellel on liikumispuuet tõendav tunnistus ja kes on soetanud pileti tantsupeo ratastooli alale või lauluväljaku A7-sektorisse, saab oma tellimuse alusel hiljemalt jaanipäevaks lähema info, millist parkimisvõimalust on talle võimalik pakkuda. Kontaktid edastab inimene piletiostu sooritades ja Piletilevi suhtleb iga inimesega eraldi.

Pane tähele!

Tantsupeoga seonduvad liikluskorralduse muudatused Kalevi staadioni lähistel 

Liikluskorralduse muudatused 26. juunist kuni 2. juulini puudutavad peamiselt Kalevi staadioni lähistel asuvat Püssirohu, Herne, Staadioni, Toonela, Võistluse ja Juhkentali tänavat ning parkimistingimusi. Samuti kehtestatakse sõidukiirus 30 km/h Juhkentali, Staadioni, Herne, Võistluse ja Püssirohu tänaval. Seoses tantsupeo etenduse publiku liikumisega suletakse Juhkentali tänav ajutiselt 30. juunil kell 14.00–22.30 ja 1. juulil kell 13.00–22.30. 

Vaata lähemalt: https://2023.laulupidu.ee/liiklus-ja-parkimine/muudatused-kalevi-staadioni-piirkonnas/ 

Laulupeoga seonduvad liikluskorralduse muudatused Tallinna lauluväljaku lähistel 

Liikluskorralduse muudatused 26. juunist kuni 2. juulini puudutavad peamiselt Joa, Pirita, Vana-Pirita, Kuristiku ja Oru tänavat, Reidi teed ja Narva maanteed ning parkimistingimusi. Samuti kehtestatakse selleks perioodiks osadel teedel sõidukiiruseks 30 km/h. 

Vaata lähemalt: https://2023.laulupidu.ee/liiklus-ja-parkimine/muudatused-lauluvaljaku-piirkonnas/ 

Rongkäiguga seotud liikluskorralduse muudatused  

Seoses 2. juulil toimuva rongkäigu ja selle ettevalmistustega muudetakse liikluskorraldust ja sõidukite parkimise korda juba alates 1. juuli õhtust kuni 2. juuli õhtuni rongkäigu rivistumise aladel Tõnismäel Hariduse, Wismari, Toompea ja Roosikrantsi tänaval, Toompuiesteel ning Pärnu maanteel. Rongkäigu läbiviimiseks muutub liikluskorraldus ka tänavatel, mis jäävad Kassisaba asumi Koidu, Luise ja Endla tänavast linna poole, läbi Kaarli puiestee, Vabaduse väljaku ja Narva maantee kuni lauluväljaku Mere väravani. 

Vaata lähemalt: https://2023.laulupidu.ee/liiklus-ja-parkimine/muudatused-rongkaigu-piirkonnas/ 

Laulu- ja tantsupeo aegse liiklusinfo leiab Tallinna veebilehelt: tallinn.ee/laulu-tantsupeo-liikluskorraldus

Infot ühistranspordi sõiduplaanide ja marsruutide kohta saab kodulehelt transport.tallinn.ee

Parkimisinfo: https://www.parkimine.ee/laulu-ja-tantsupidu/

Karmen Kaukver