Noorte rahvamuusikapeo üldjuht Juhan Uppin: „Pidu sünnib hetkes ja koha peal”

XIII noorte rahvamuusikapeo üldjuht Juhan Uppin vaatab tagasi peo ettevalmistusprotsessile ja jagab viimseid soovitusi noortele, kes peagi kohvreid pakkima asuvad. 

Kui te vaatate praegu tagasi teekonnale, mis on seekordse rahvamuusikapeoga käidud, siis kuidas te seda iseloomustaksite?

Ta on olnud meeldivalt pikk ja tänu sellele oleme me saanud igat asja rahulikult arutada, mõelda, süvitsi minna. Toimkond on olnud fantastiline, rõõm on olnud koos kasvada ja seda pidu teha. 

Teie rahvamuusikapidude korraldamise kogemus on juba pikem. Kas selle peoga oli midagi teisiti, mis üllatas?

See on mul praegu neljas rahvamuusikapidu, mida olen korraldanud ja see on lähitulevikus ka viimane. Võrreldes eelmise kolmega on ta ikka väga teistmoodi olnud. Meil on üle-eestiline toimkond, pooled on lõunaeestlased ja töötasime nii-öelda digiformaadis juba enne koroonaega. Iga eelmise peoga oli lõpuks kõige raskem küsimus, kus seda kontserti korraldada. Aga nüüd teadsime kohe, et rahvamuusikapeo õige koht on Vabaduse väljakul. 

Peole tulijad hakkavad peagi kohvreid pakkima ja kindlasti juba vaikselt mõtlevad peonädalale. Milline on teie soovitus nendele noortele, kes peagi rahvamuusikapeole tulemas?

Ma loodan, et iga osaleja, kes seda uudiskirja loeb, võtab ikka enne pidu pilli kätte ja mängib läbi kõik me lood, tuletab kõik proovides kokkulepitu meelde ning harjutab 1. juuli suurkontserdiks. Meie viimane kohtumine jäi ju aprilli algusesse. Nüüd on aeg viia end taas tippvormi ja sättida peomeeleollu! Sest see on kogu pika ettevalmistusperioodi kulminatsioon. 

Mida peo üldjuht kõige rohkem sellelt peonädalalt ootab?

Kõige rohkem ootan ma ikkagi lõpuks seda peo hetke, sest muusika sünnib ju hetkes.  Rahvamuusikapeo toimkonnana oleme me seda kontserti juba peaaegu kolm aastat planeerinud, seda kolme tundi muusikat – nüüd on see hetk käes. Esimest korda kohtuvad planeeritud suured koosseisud, sest eelproove tegime me kahes jaos – Põhja- ja Lõuna-Eestis. Me saame seda pidu küll telekast otse või järgi vaadata, aga eks need, kes on laulu- ja tantsupeol käinud, teavad, et õige elamus sünnib hetkes ja kohal olles. 

Triinu Sikk