15. oktoober kui pusle kokkupaneku algus

15. oktoober on kollektiivijuhtidele oluline kuupäev, sest selleks ajaks tuleb kõigil XIII noorte laulu- ja tantsupeole „Püha on maa” registreerunud kollektiividel vaadata registris üle oma liikmete nimekiri – kustutada need, kes enam tegevustes ei osale ning lisada uued liikmed. Lisaks tuleb orkestrite puhul märkida iga liikme juurde pill, mida ta mängib.

Küllap mõtlevad nii mõnedki tantsu-, koori- või orkestrijuhid, miks tuleb liikmete nimekirjad kinnitada nii vara, kui õppeaasta on vaevu hoo sisse saanud ja kollektiivide täpsed osalised mitmel puhul alles välja kujunemas. XIII noorte laulupeo muusikatoimetaja Kersti Seitam selgitab, et osalejana praegu juulikuu poole vaadates tundub see tõesti vara, kuid peo korraldajatele on see viimane aeg, et saaks täpsema planeerimisega edasi minna.

Pusle kokkupanemine

Kersti Seitam räägib, et eelproovide jaoks, mis algavad üldjuhul jaanuaris, tuleb kinni panna sobivad ruumid, selleks on aga tarvis teada täpseid kooriliikmete arve. „Näiteks kui mõnes väiksemas kohas tuleb kokku paar koori, pole ju vaja kõige suuremat kultuurikeskuse saali rentida,” selgitab ta. 

Sümfooniaorkestrite eelproovid algavad aga lauljatest ja tantsijatest veel varem ning kui segakoorides on keskmiselt neli häälerühma, siis sümfooniaorkestritel võib partituuris olla kuni 34 pillirühma, räägib Seitam. Et dirigendid saaksid veidigi aimu, milline on üldpilt, kus on väiksemad orkestrid või milliseid pillirühmi on kõige rohkem, on ka neil seda infot juba hädasti tarvis. 

„Ja sellest omakorda sõltub, kuidas paigutatakse orkestrid laulukaare alla. See kõik on üks pusle kokkupanemine. Või sudoku,” kirjeldab Seitam seda, kuidas käib töö laulu- ja tantsupidude planeerimisel.

Mida täpsemad, seda ökonoomsemad

Lisaks kollektiiviliikmete kinnitamisele tuleb 15. oktoobriks üle vaadata ka see, millise koormusega koorid peole pürgivad. See puudutab just laulupeo kõige pisemaid osalisi – mudilaskoore ja poistekoore – kes peavad valima, kas laulavad vaid oma liigi laule või teevad kaasa ka ühendkooride ploki. „Kui mõnes maakonnas neid koore pole, siis pole ka ühendkooride dirigentidel tarvis eelproovi kaasa sõita,” toob Seitam taas loogilise põhjuse, miks täpsed andmed nii vajalikud on. 

Tegelikult vaadatakse pilguga juba ka suure peonädala poole – ka majutuskohad või toidutaldrikute arvud vajavad planeerimist. „Mida täpsemad me oleme, seda ökonoomsemad saame raskel ajal olla,” võtab Seitam kokku põhjused, miks korrigeeritud liikmete nimekirju juba pikisilmi oodatakse.