Õppeseminarid julgustavad ning toetavad koorijuhte laulupeo eel

Septembris ja oktoobris toimusid kolmel nädalavahetusel XIII noorte laulupeole registreerunud koorijuhtidele õppeseminarid, kus laulupeo dirigendi juhatamisel harjutati üheskoos laulupeo repertuaari.

Peadirigent Pärt Uusbergi sõnul annavad õppeseminarid võimaluse koorijuhtidel olla laulja rollis, et selle kogemuse kaudu koori ees veelgi tõhusamat tööd teha. Vestlesime seminarides osalenud Hugo Treffneri gümnaasiumi muusikaõpetaja ja koorijuht Eve Paabuga seminaridest ning tema mõtetest äsja alanud noorte laulu- ja tantsupeo hooaja alguses.

Õppeseminaride roll laulupeo eel 

Koorijuhi Eve Paabu sõnul on ta siiani olnud õppeseminaridega väga rahul ning peab praktilisi seminare väga oluliseks See aitas mul paremini mõista, kuidas vältida juhatades laulja segadusse ajamist ning kui lihtne või keeruline on lauljatel täita dirigendi muusikalisi nõudmisi.” Samuti tõi ta esile võimalust tutvuda laulupeo dirigentide juhatamise stiiliga: Nähes seda, saab koorijuht hiljem õpitut oma koorile kopeerida. Laulupeol peab laulja maksimaalselt keskenduma ning kui ta on veidigi tuttav juhataja stiiliga, siis ta on paremini ette valmistanud.”

Üheks oluliseks kasuteguriks seminaridel toob Paap välja selle, et saab näha oma kolleege Sa saad kolleegidega rääkida, koos harjutada ning arutada ühiselt murekohtade üle”.

Laulupeo hooajale minnakse vastu ootusärevalt

Koorijuhtide ees seisab hooaja alguses küsimus: kuna kooriliikmed vahetuvad, siis kuivõrd kiiresti uuenenud koor õpib. Kui liikmete vahetus muudab koorijuhi ebakindlaks, siis õppeseminarid annavad kindlustunde ja teadmise, et tema tegevus koori ees on lauljate jaoks mõistetav. Koorijuhi sõnul läheb ta tänu seminaridele hooajale vastu julgemalt ja ootusärevalt. Juba peale teist õppeseminari, kui repertuaar sai läbi lauldud, oli laulupeo tunne küll. Repertuaar on väga ilus, sügav ja vaimne ning ma ootan pidu väga,” sõnas Paap.

Ka peadirigent Pärt Uusberg läheb hooajale vastu positiivsete tunnetega, kuna just sügisseminarid annavad hooajale värskust ning viimaks tunde, et saab peo poole teele asuda. Samuti tuleb tema meelest laulupeo tunne siis, kui üle Eesti toimuvad esimesed proovid ning kõlab laulupeo repertuaar.