Aarne Saluveer: Koorifestivale võiks toimuda ka laulupidudevahelisel ajal
10.11.2022
Oktoobris toimus esmakordselt Tallinnas noortekooride festival „Neidudekooride teekond laulupeole”. Uurisime festivali eestvedajalt ja kunstiliselt juhilt Aarne Saluveerilt, kuidas festival õnnestus ja kas tulevikus on oodata sarnaseid üritusi ka teistele kooriliikidele.
Kuidas sellise festivali idee sündis?
Neidudekoorid on pakkunud väga kõrgetasemelist ja nauditavat muusikalist elamust, aga olnud pigem väikesearvulised. Kui hakkasime uurima, milline on olnud neidudekooride hulk ja osavõtjate arvu dünaamika laulu- ja tantsupeol tabas meid üllatus – kooride ja lauljate hulk on viimastel pidudel vähenenud ja olnud oodatust oluliselt väiksem.
Võib arvata, et põhjusi selleks oli mitmeid. Näiteks haldusreform ja kooride arvukuse vähenemine. Kohati ka koorijuhtide ebapiisav huvi, vastutus koori kui rahvuskultuuri alusekeskkonna loomisel ja dirigentide madalad palgad. Kahetsusväärselt märkasime, et kooriliikumise katusorganisatsioonides Kooriühingus ja Eesti Naislaulu Seltsis pole sellele piisavalt tähelepanu pööratud ja puudus olukorra analüüs ja tegevusplaan.
Olime veendunud, et peame kahanemise pöörama pigem kasvuks. Selgitasime, kuivõrd oluline on, et just keskkooliealised neiud, kes on laulupeol osalenud varem mudilas- ja lastekoorides, jätkaksid laulmist. Sest ainult nii saab laulmisest elukestev harjumus, mida antakse edasi oma lastele ja lastelastele.
Seega pakkusin välja idee kutsuda koorid ja dirigendid sügise algul Tallinnasse koolitus- ja motivatsiooniüritusele, et õpetada intensiivsete häälerühmaproovidega laulupeo repertuaari ning saada ka esimene kogemus, kuidas laulud suure kooriga kõlama hakkavad.
Mis oli festivali eesmärk ja mida Teie kui festivali üks eestvedaja ja kunstiline juht festivalilt ootasite?
Eelkõige soovisime muuta laulupeo repertuaari õppimist ühiseks meeldivaks kogemuseks ja saada kinnitust, et muusika ja sõnumid kõnetavad nii lauljaid kui dirigente. Väga väärtuslikud olid ka kaks festivalikontserti, kus oli kõigil osalenud kooridel võimalus üles astuda kas Jaani kirikus või EMTA Kontserdisaalis.
Kas festivali võib pidada üheks täienduseks õppeprotsessis teel XIII noorte laulupeo poole või on mõttes festivalist teha iga-aastane ettevõtmine?
Tagasiside festivalist on olnud väga positiivne. Näiteks tuli välja, et lauljatele oli meeltmööda mitmekülgne ja hariv kultuuriprogramm. Ka festivali raames toimunud Kadri Voorandi töötuba oli populaarne ja osalejad küsisid hulgaliselt küsimusi. Estonian Voices’i kontserdi lõpetas maruline aplaus. Oleks igati hea, kui selline festival leiaks aset ka laulupidudevahelisel ajal.
Hetkel olid fookuses neidudekoorid, kuid kas mõni kooriliik vajaks veel sellist festivali?
Ilmselt on meie algatus igati jätkusuutlik ja inspireerinud teisi kooriliike. Olen kuulnud, et Kooriühingul on mõte ka teiste kooriliikidega järgnevatel aastatel sarnast festivali katsetada. Tore, kui meie algatusest saab kooriliikumist tugevdav traditsioon.
Kuna laulmisharjumusele tuleb panna alus võimalikult noorena, siis arvan, et eelkõige tuleks tegeleda mudilaskooridega. 2007. aastal toimunud X Noorte laulupeo „Ilmapuu“ kavas tulid esimest korda laulukaare alla 1. ja 2. klassi mudilaskoorid. Näeme, et just suuresti tänu nende kaasamisele kasvas kümne aastaga uus kõrgetasemeline lauljate põlvkond ning tajusime muusikalise kvaliteedi tõusu ka laulupidudel. Eriti tähtis on just algklassides lapsi kaasata, sest see loob laiapõhjalise vundamendi laulupidude kestvuse tagamiseks.
Mis seos on festivalil UNESCO Muusikalinn Tallinnaga?
Oleme õnnelikud, et festival „Neidudekooride teekond laulupeole” oli esimene laialdane kaasav suur muusikasündmus UNESCO Muusikalinn Tallinn kavas. Täname kõiki, kes toetasid, osalesid ning kutsume koos lauljatega lauluväljakule, et üheskoos tunda ja kinnitada – püha on maa….
Kooriühingu eestvedamisel saab noortekooride festival UNESCO muusikalinn Tallinna traditsiooniks. See hakkab toimuma igal sügisel – ka juba tuleval aastal, 13.-15. oktoobril 2023 oodatakse Tallinna festivalile noorte segakoore.