Jäädvustades XIII noorte laulu- ja tantsupeo loovjõude – Riina Varol

Loe, kuidas fotograaf Riina Varol 2023. aasta noorte laulu- ja tantsupeo loovmeeskonda piltidele püüab: „Portree, see on vaid üks hetk, mis on hoopis midagi muud, kui inimeste päris olemine või nende looming. Selle ühe sajandik-sekundiga kogu inimese olemist püüda on koostöö ja usalduse vili.” 

Milline on sel korral laulu- ja tantsupeo meeskonna portreteerimise kunstiline kontseptsioon ja millest Teie oma ülesandes lähtusite?

Kui sain ettepaneku portreteerida 2023. noorte laulu- ja tantsupeo loovmeeskonda, nõustusin rõõmuga. Edasi töötasime juba peakunstnik Mart Andersoniga, mis oli pigem tutvumine juba olemasoleva kunstilise kontseptsiooniga ja kahe visuaalse lahenduse ühisosa riimuma saamine. Fotograafia tundus haakuvat just nende väärikate kodumaiste graafikute loominguga, mis laulikuid kaunistab. Noorte laulu- ja tantsupeo hõngu on piltides tunda seeläbi, et inimesed on pildil omas olemuses, ega ole sel korral kaunistatud üldlaulupeole omaste ornamentaalsete rahvarõivastega.

Kuidas pildistamisprotsess kulges?

Pildistamine kulges rahulikus ja rõõmsas meeleolus, teatavate meeleolukate kõrghetkedega viimasel pildistamise päeval. Mul oli au pildistada laulu- ja tantsupeo loovmeeskonda ka eelmise, 2019. aasta juubelipeo eel. Sellest rahvuslikes rõivastes pildistamise tulemustest olid emotsioonid veel soojad ja soosivad, mistõttu taaskohtumine oli vaid rõõmutoov ja hirm fotograafi kui „hambaarsti” juurde tuleku osas väiksem. H. Merila stuudio ehk Merilaariumi maitsekas ja hubane atmosfäär toetas meid igati ja sai palju kiidusõnu. Ka pildistatavaid, kelle suurepärasust ja loomingulisust pildile püüdsime oli sellel korral vähem. Kuna meeskond on mahukas ja kõiki kolmepäevasesse ajaaknasse kokku saada päriselt ei õnnestunud, siis pildistamine veel läbi ei ole, aga proovime sellega novembri teiseks pooleks ühele poole saada.

Kuidas Teie oma kaameraga inimesed kõnelema panete? Kas portreede tegemine on kuidagi teistsugune kogemus?

Iga pildistamine on tähtsündmus ja pidupäev, kus tullakse kokku ja luuakse koos. Suur roll on usaldusel, sest portreed on vaid sajandik sekund inimesest –  vaid üks ajahetk, milles inimese kogu olemust pildile püüda on üsna võimatu. Ühiselt endast parima andmine ja  samade eesmärkide nimel töötamine on selles protsessis kõige olulisem. Niisamuti on see hetk kinkida inimesele tähelepanu, mis on ehk suurim väärtus siin planeedil – seda on alati kaunis ja meeldiv anda.

Meie pildistamisprotsessile aitas kaasa ka Piret Sootla, kelle hellade käte vahel kõik eelseisvaks ettevõtmiseks häälestusid ning särama said. 

Mis selle töö eriliseks või teistsuguseks tegi? 

Laulupidu on minu jaoks suur ühtsuse kogemus. Eestlus ja kultuuripärand, laulud ja viisid, kõik on suuremal tasemel häälestunud ühte. Laulu- ja tantsupeo pildistamine on igal juhul väga eriline sündmus, ja imeline on näha nende vaimuvalgusest kantud loojate esiletõstmist ja kajastamist ning Eesti kultuuri ning pärandi väärtustamist. Mul on suur au portreteerida laulu- ja tantsupeo korraldusmeeskonda, valdkonnajuhte, dirigente ja olla kaaslooja Eesti rahvakultuuri tegijate jäädvustamisel ajalukku.