Laskem sisse mardisandid

Täna on mardipäev! See tähendab, et on tarvis kasukas tagurpidi selga tõmmata ja mardilaule lauldes naabritele ukse taha ilmuda, kas pole? 

Traditsiooniliselt koosnes mardirituaal mitmest osast. Algas see sissepalumislaulu ja koputamisega, millele järgnes tantsimine ja tantsulaul ning kõiksugu mõistatused ja mängud. Peale tantsimist uuriti, kas pererahval on kõik tööd tehtud, ning paluti ande, millele vastavalt neid kas õnnistati või sajatati. Martide külaskäik lõppes alati hüvastijätulauluga, mida lauldi kas uksest väljudes või hoovis. 

Uurisime, mida meie rahva häält esindavad eksperdid Ruben ja Brita mardisantidest teavad? 

„Mardisandid laulavad ja loevad luuletusi, vahepeal küsivad mõistatusi ja saavad kommi,” tuli Rubenil meelde. „Tavaliselt riietuvad mustadesse riietesse ja näevad välja, nagu neil oleks külm, sest nad tulevad kuskilt külmast kohast – näiteks Lapimaalt. Nad laulavad „laske sisse mardisandid – katri, katri!’’ Aga ma ei tea väga palju nendest,’’ jutustas ta veel. Ka Brita oli mardipäeva traditsioonidega kursis. „Kadripäeval riietutakse naisteks ja mardipäeval meesteks. Lapsena oli ikka tore sõpradega santida ja õppisime lauludki pähe. Praegu ma neid küll ei mäleta, aga need olid need, mida koolis ka kuulsime,’’ rääkis ta. 

Jutu käigus selgus, et ei Brita ega Ruben olnud isegi kindlad, kas marti jooksma lähevad. „Mulle ei jää see laul pähe kindlasti,’’ muretses Ruben, ning Brita ei teadnud, kas santijaid isegi oma ukse taha ootab. „Ma halloweeni jaoks ostsin kommipaki, aga keegi ei tulnud. Loodetavasti ei tule mardipäeval ka. Läheb päris kalliks tudengina kolmel tähtpäeval teiste lastele igasuguseid maiuseid kokku osta’,’ jutustas ta. Ka Rubeni jutust jäi kõlama, et komme käidi „santimas’’ pigem halloweenil. „Mida väiksemad lapsed majas on, seda rohkem halloweeni tähistatakse. Ma ise käisin ka halloweeni jooksmas ja olin kuri mardisant,’’ jutustas ta lõbusalt. „Ja kui mardisandid meie juurde jõuavad, siis ma küsin neilt mõistatusi ja annan neile kommi,’’ ütles Ruben. 

Millise näoga on mardipäev täna?

Santijaid on olnud ajaloos mitmeid, kuid tänaseks on just mardi- ja kadrisandikombestik kõige paremini säilinud, ning sellest on saanud justkui meelelahutus. Kuigi mardijooksjate arv väheneb, rääkis Kristi Pumbo, Eesti Folkloorinõukogust, et mardisandid on alati ajaga kaasas käinud, ning inspiratsiooni ammutanud ümbritseva keskkonna muutustest. „See on loomulik protsess – kui komme muutub, siis tähendab, et see on vähemalt elus. Ajal, mil veel noored mehed käisid marti jooksmas, olid nad nii hirmuäratavad, et lapsed põgenesid sageli hirmust nuttes voodi alla peitu, tänapäeval võib aga kohata hoopis mardisant James Bondi,’’ lausus ta. 

Selle jaoks, et need kaks kalendripüha ei kaoks, alustas Eesti Folkloorinõukogu 2018. aastal aktsiooniga „Hakkame santima!’’, mille eesmärk on elavdada moodsas maailmas üha enam oma päevakajalisust kaotavaid santimistavasid. Kas teadsid, et kui 2020. aastal loeti mardisantide rahvaloendusel kokku 2939 marti, siis aasta hiljem oli see number pea 600 võrra väiksem? Ka sellel aastal toimub 9. novembrist 30. novembrini iga-aastane mardisantide rahvaloendus, kuhu julgustame kõigil santijatel end kirja panema. 

Folkloorinõukogu kodulehele on kokku kogutud palju huvitavaid nippe ja tavasid, mida santimisel meeles hoida. Kui aga ise ei taha marti jooksma minna, siis soovitab Kristi Pumbo tõsta au sisse traditsioon istuda perega ühise peolaua ääres, süüa koos mardihane, teha lauale temaatiline lilleseade või hoopis korraldada hirmsaima mardikostüümi konkurss. 

Soovime teile toredat mardipäeva!