„Mängumops”

2023. aasta suvel teevad tantsupeol autorina debüüdi Ulla Helin-Mengel, kelle tants „Mängumops” jõuab 2.–3. klasside esituses tantsumurule, kui ka Martin Müller, kes tantsu aluseks oleva muusikapala „Puraviku polka” on kirjutanud. 

Lugu algas sellega, et 2017. aastal ilmus Martin Mülleril ja Villu Talsil plaat „Sepa Juliusega jahil”, kus viimaseks looks „Puraviku polka”. „Vaatasime, et plaadile oleks ühte lugu juurde vaja, muidu jääb väheks. Ja nii ma viimane õhtu enne stuudios salvestamist selle loo tegin,” meenutab Martin Müller seda, kuidas „Puraviku polka” sündis. Kuna plaadil on ka teised lugude pealkirjad seotud loodusega, sai ka viimane lugu endale lõbusa nime.

Kui 2020. aastal kuulutati välja XIII noorte laulu- ja tantsupeo omaloomingu korjetalgud, otsustas Martin Müller kaks lugu teele saata. „See oli suur üllatus, et „Puraviku polka” neile kohe väga meeldis,” räägib Müller.

2.–3. klasside liigijuht Ulla Helin-Mengeli sõnul oli „Puraviku polka” muusika hästi hoogne ja kõnetas kohe. „See sobis hästi just meie liigi muusikaks. Aga ma mõtlesin, et selle muusika võiks teha veidi tantsulisemaks, huvitavamaks. Et vorm ei oleks ainult A-osa ja B-osa, vaid ka mingi vaheosa, mõned pausid. Nii saaks tants lustlikum ja mitmekülgsem,” räägib Helin-Mengel. Nii võttis ta „Puraviku polka” kaasa ja läks tuttavate muusikute Kätlin ja Mirjam Kitse juurde.

Kolmekesi koos nuputades sündiski seade pealkirjaga „Mängumops” – vahepeal lisandusid veel ka rahvapärimusest liisusalmid, et lastepärane lugu ei jääks ilma sõnadeta. Need juhatavad erinevad tantsu- või mänguosad sisse. Ka Martin Müller kiidab loo seadet, mis on mänguline ja lastele sobilik ning jääb kohe kummitama.

Kui muusika valmis, tuli tantsuloojal lapsed kokku koguda ja hakata katsetama. „Hakkasime koos minema. Vahepeal sain lavastusmeeskonnalt häid soovitusi ja selle pinnalt veidi tantsu muudetud – nagu see loomeprotsess käib,” räägib tantsu autor Ulla Helin-Mengel. Tema sõnul on saadud tagasiside olnud nii lastelt kui ka teistelt õpetajatelt väga positiivne ning teeb tuju heaks. „Ikkagi minu esimene tants noorte tantsupeol. Kui ma varem olen lavastanud teiste tantse, siis nüüd täitus ka see väike unistus, et ma saan enda tantsu lavastada,” jääb Helin-Mengel põnevusega suvist tantsupidu ootama.