„Rõõm on täitnud maa” on lugu murede unustamisest ja rõõmu jagamisest

2020. aastal lõppenud laulu- ja tantsupeo omaloomingu korjetalgud tõid ka mudilaskoori repertuaari ühe pala – Rõõm on täitnud maa”. Teose sõnad valmisid noore luuletaja Hanna Grete Rebase sulest ja tema loomingu viisistas dirigent Martin Sildos. Nii Hanna Grete Rebane kui Martin Sildos teevad palaga Rõõm on täitnud maa” esmakordse ülesastumise laulu- ja tantsupeo autorite nimekirjas. Tegime teose loojatega intervjuu ja uurisime lähemalt, kuidas lugu sündis ja millised on mõtted seoses esmase ülesastumisega laulu- ja tantsupeo autorite kirjas. 

Kuidas tekkis mõte talgutel osalemiseks?

Martin: Minul on see idee tegelikult alati olnud. Seekord lihtsalt mõtlesin, et saadaks mõned teosed. 

Hanna Grete: „Rõõm on täitnud maa” sündis kõigepealt Tallinna Muusikakooli hümnina, mille sõnad kirjutasin ise veel lastemuusikakoolis käies. Juba teksti esimene versioon väljendas minu kui ühe lapse rõõmu muusika olemasolu üle, seega polnud ka hiljem eriti raske teost laulupeo jaoks kohandada. Ühe lapse rõõmudest sai lihtsalt kõigi laste rõõm.

Millest see laul räägib?

Martin: Laul räägib rõõmust muusika ja laulmise üle. Samuti sellest, et tihtipeale on muusikal ka teraapiline omadus – see teeb tuju paremaks. Muusika õigel ajal õiges kohas võib mõjuda positiivselt ja lootustandvalt. 

Hanna Grete: „Rõõm on täitnud maa” aitab mõista, mida kõike suudab muusika korda saata. Lauldes ununevad mured ja oma rõõmu saab üheskoos lauldes teistega jagada. Kirjutasin laulusõnadesse väikestele lauljatele ka õpetussõnad nii laulupeo pikkade proovipäevade tarbeks kui suureks kasvamise teekonnale kaasa võtmiseks: „Lauldes sõpra kallista, kes tundub üksildane, heliseva lauluga ta naeratama pane. Kaasa lauldes sinuga tal särama lööb silm, kaunimaks saab muusikast siis kogu maa ja ilm!”

Mida tähendab teile kui autoritele see, et teie looming on nüüd esmakordselt jõudmas lauluväljakul sadade tuhandete inimeste ette?

Hanna Grete: Laulsin ise väiksena kooris ja tean, et paljudel lastel on naljakas komme lauldes keskendunult morn nägu ette teha. Lootsin salamahti, et kui loon toredad sõnad, toob see igale pisikesele lauljale naeratuse näole. Rõõmust rääkides on ju päris keeruline mossitada. 

Mulle pole veel see mõte täielikult kohale jõudnud, et minu kirjutatud sõnu laulavad tuhanded lapsed. Kujutan ette, kui võimas tunne see võib ikka olla! Ja loodan, et laste laul nakatab terve lauluväljaku rõõmupisikuga. 

Martin: Ma ei oskagi seda lõplikku vastust öelda. Ma ootan seda hetke, kui see pala laulupeol päriselt kõlab – lapsed laulavad ja publik kuulab. Tegelikult olen laulupeo protsessis kaasa löönud varasemalt ka, praktiliselt iga nurga alt. Olen mänginud orkestrites, koormeistri ja koori dirigendina osalenud, et kollektiive laulupeol esinemiseks ette valmistada. Samuti olen ka sümfooniaorkestrit laulupeol dirigendina juhatanud ja nüüd siis olen esmakordselt helilooja rollis. See on minu jaoks uudne tunne. 

Kui palju olete autoritena olnud kaasatud peo ettevalmistustesse?

Hanna Grete: Laulupeo ettevalmistus meie poolt sai enamjaolt tehtud hetkeks, mil laulikud trükki läksid. Nüüd jääb üle vaid oodata ja vaadata, kuidas lapsed laulud selgeks saavad. Esimest korda kohtusime teiste autoritega tuleva laulupeo esitluskontserdil 2022. aasta aprillis ja see oli küllaltki meeldejääv – küsisime kõik üksteiselt autogramme. Eks ikka tundsin aukartust, kui tuli võimalus legendidega koos kohvitada.

Martin: Ma olen rääkinud mudilaskooride liigijuhi [Maret Polliga – toimetaja märkus] ja laulupeol pala juhatava dirigendiga [Niina Eskoga – toimetaja märkus]. Samuti olen valmistanud ette noodid ja nüüd käib viimistlemine veel orkestratsiooni kallal. Tegelikult on põhiline töö autoril alati tehtud enne – siis kui seda lugu mõtled ja kirjutad. Nüüd jääb ainult oodata, kuidas pala kõlama hakkab ja mil moel see publikule korda läheb.

Kas laulu laulupeole jõudmine on eluunistuse täitumine?

Hanna Grete: Ma ei osanud varem isegi unistada, et mu väike luuletamiskirg võiks mu laulupeo autoriks viia. Aga muidugi on see üks punkt eluunistuse nimekirjas, mille varsti tehtuks võib lugeda.

Martin: Kindlasti on mul olnud soov, et minu loomingut esitatakse ka laulupeol. Olen mõelnud, et kui tuleb selline teos, mis pakub osalejatele enestele tegemis- ja esitamisrõõmu, siis oleks tore, kui see suure publiku ees kõlaks. Mul on hea meel, et teos leidis tee mudilaskooride repertuaari.