Ehime Tallinna peorüüsse!

Juuni lõpus, mil Tallinna tänavatel sadu rahvarõivaisse ehitud tantsijaid ja lauljaid märgata on, võib teravam pilk täheldada, et paelad pole punutud vaid piigade patsidesse ja lilled nende juustesse. Puudki, mis rongkäiku saadavad, on uhkelt paeltesse ehitud, ning aasalilled õitsevad õrnalt lillekastides, ilustades Tallinna tänavaid. Selle toreda mõtte taga on Eesti Käsitöö Liit, kes juba usinalt suveks ettevalmistusi teeb. 

„Meie idee algas sellest, et tekkis plaan peo tarvis ehtida rongkäigu teele jäävad puud. Selle jaoks kogume paelu, mida noored saavad üle Eesti huviringides punuda. Nii saame kaasata laulupeole ka neid, kes ei laula, ega tantsi, kuid kes ehitud puid märgates end osana laulupeost tunnevad,’’ ütles Liina Veskimägi. „Paelad punume vanadest T-särkidest, ning samades toonides, mida on kasutatud laulupeo laulikute disainis. Kui peotrall on alanud, saavad kõik asjahuvilised Eesti Rahva Muuseumi telgis teiste noorte juhendamisel ise ka lõngast paelu punuda. Kui Tallinn 2011. aastal kultuuripealinn oli, said noored niisamuti ERMi telgis meisterdada – tegime ehteid ja pakkusime rahvarõiva kiirabi. Nii saavad nad pikkade pauside ajal midagi ise oma kätega meisterdada, mitte niisama oodata,’’ lausus ta.

„Veel tahaksime väga, et see pidu peegeldaks seda loodust, mis meie ümber on – õitsvad taimed, mesilased ja putukad. Mõtlesime, et tooksime kogu selle roheluse ja elu lillekastides meie keskele. Kastid on plaanis ehitada taaskasutatud materjalidest, näiteks euroalustest, mille ehitamisel teeme koostööd Eesti Tööõpetajate Seltsiga. Rohepealinnana lubas Tallinn meie lillekastid mullaga täita, ning Tartust, kus aasa- ja põllulilli propageeritakse loodame seemneid saada, et laulupeo proovide ajal lilled juba õitseks,’’ jutustas ta. „Kuna tantsijad ja lauljad tulevad kokku erinevatest Eesti paikadest, oleme õpetajatelt, kes aitavad paelu ja kaste meisterdada, palunud, et nad ka oma kodukandi kooliesisele lillekasti ehitaks, või mõne puu ehiks. Nii saavad pidulised pidulikult Tallinna poole saadetud.’’

Punutud paelad kogutakse enne pidu Tallinnasse kokku, et puud juba proovideks ehitud oleks. „Eks me siis anname teada, kui palju paelu kogusime ka!’’ rääkis Liina, ning lisas: „kuna korraldame igal aastal ka mardilaata, mis on nii-öelda käsitööliste laulupidu, korjame Tallinna puid ehtivad paelad peale pidu kokku, ning teeme neist laada tarvis toreda installatsiooni. Nii paneme nad omamoodi uut elu elama.’’ 

Koostööd tehakse käsitööõpetajate seltsiga „AITA,’’ kellega praegu üheskoos õpetusvideosid kokku pannakse. „Veebruaris peaksid need videod valmis saama, ning siis saavad kõik, kes asjast huvitatud on huviringides usinalt paelu punuda. Valmis videod laeme kindlasti oma koduleheküljele üles,’’ ütles Liina lõpetuseks. 

Hoidke pilgud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu kodulehel, et õppevideote ilmudes usinalt omaenda kodukoha puudele paelakesi punuda, ning kevade saabudes istutage teiegi mõni lilleõis enda koduesist kaunistama. Nii saab terve Eesti oma ilus laulu- ja tantsupeo ajaks ehitud!