Head kaasteelised XIII noorte laulupeo teekonnal

Kätte on jõudnud 2023. aasta. Kui kunagi 2020. aasta algul oma ideekavandit “Püha on maa” kirjutasin, mäletan, et isegi 2022. aasta tundus päris kaugel olevat ja mind pani pisut kõhklema, kas sooviksin end siduda nii pika protsessiga. Ei osanud siis mina ega ilmselt ka teie ette näha, mis hakkab maailmas neil aastatel toimuma. Seda tulevast pidu on ettevalmistatud seega varsti juba 3 aastat, aga nüüd oleme jõudnud mõneti otsustavale lõpusirgele. Üha enam hakkavad nüüd laulud ja pillilood kõlama nii-öelda laulupeo mõõtkavas, kuna eks ole saale täitvad eelproovidki justkui väikesed laulupeod, kus saab nautida suure koori kõla ja koosolemise rõõmu. 

Olen seda küll ka varem selle protsessi jooksul avalikult öelnud, aga ütlen korra veel: mida vanemaks ma saan, seda enam pean ma sügavalt lugu taolisest nähtusest nagu koori- või orkestriproov. Leian, et selles pealtnäha lihtsas ja loomulikus nähtuses on peidus midagi väga eredat ja ilusat. Üks sisemiselt laetud ja vaimselt rikas proov ei vaja palju kära-müra enda ümber, vaid on sügavalt huvitav ikka ja jälle (ei ole vahet, kas 15. või 21. sajandil). Soovin, et teil kõigil oleks meie järelejäänud teekonnal palju rõõmu ja eredaid hetki proovides; nii teie enda koori või orkestri kui ka suurtes eelproovides.

Ja lõpetuseks. Looduses hakkab nüüd päev-päevalt valgust juurde tulema kuni kõige valgema, suvise ajani välja, mil toimub ju ka meie kauaoodatud laulu- ja tantsupidu.  Nii et isegi kui on olnud raskusi, pimedust sel teel, loodan, et liigume kõik üheskoos päev-päevalt valgust ja rõõmu täis suvise peo poole!

Jõudu-jaksu kõigile ja kohtumiseni proovides,

Pärt Uusberg