Head laulu- ja tantsupeo aastat!

Alanud on kauaoodatud laulu- ja tantsupeo aasta. Eelmine laulu- ja tantsupidu toimus 2019. aastal. Siis tähistati 150 aasta möödumist esimesest laulupeost ning tantsupeol tantsiti kahekümnendat korda. Pandeemiast tingituna on paus laulu- ja tantsupidude vahel tavapärasest pikemaks veninud. 

Seda erilisem ja oodatum saab olema tulevane XIII noortepidu, mida kunstilised toimkonnad on juba alates 2020. aastast järjepidevalt ette valmistanud. Pidu juhtmõttega „Püha on maa” pakub kindlasti nii kõigile lauljatele, tantsijatele ja muusikutele kui ka kõigile pealtvaatajatele suurt rõõmu taaskohtumise üle. 

Milline täpselt see laulu- ja tantsupidu olema ei tea täna keegi, sest repertuaar, mida kollektiivid oma proovsaalides tublisti harjutamas on, saab oma tõelise jõu ja väe alles siis, kui seda tuhanded lauljad ja tantsijad üheskoos esitavad. Möödunud nädalal alanud maakondlikes eelproovides lihvitakse XIII noortepidu tükk-tükihaaval kokku ning küllap on kohtumine peo üldjuhtidega paljudele just selleks sillaks, mis neid talvest kevadesse ja sealt edasi suvisele suurpeole aitavad. Olles ka ise 2017. aasta noortepeo eel maakondlikes eelproovides osalenud, võin kinnitada, et see elevus ja energia, mis nendes suurtes proovisaalides valitseb, annab juba selgelt aimu sellest üksmeelest ja vaimustusest, mis suurpeol ees on ootamas.

Sellest nädalast on müügil ka XIII noorte laulu- ja tantsupeo piletid. Soovitan kõigil huvilistel piletiostuga pigem kiirustada, kui seda viimasele minutile jätta. Täna on veel pileteid nii Kalevi staadioni alumistesse kui ülemistesse sektoritesse ning lauluväljaku nummerdatud istekohtadega pingisektoritesse. Iga päevaga aga nende hulk kahaneb ning elu on näidanud, et tantsupeo piletid lõppevad enamasti tükk aega enne tantsupidu otsa. Lisainfo ja piletid leiate meie kodulehelt.

Alanud aasta tähendab ka Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse perele koos kõikide toimkondadega tihedaid ettevalmistusi piduliste ja külaliste vastuvõtuks. Peonädalaks seame valmis peopaigad. Lisaks laulu- ja tantsuväljakutele ka koolimajad osalejatele ööbimiseks ja samuti tantsijate harjutusväljakud. Väliköögid valmistuvad rohkem kui 160 000 supiportsu ja magustoidu välja jagamiseks ning seda üle aastakümnete jälle korduvkasutatavatelt nõudelt.  Pisidetailideni mõeldakse läbi esmaabi, liikluse ja parkimise korraldamine jpm. Lisaks laulupeo suurkontserdile, tantsupeo kolmele etendusele ja rahvamuusikute kontserdile Vabaduse väljakul, on oodatud suursündmus ka peoliste traditsiooniline pidulik rongkäik, millega peotuli lauluväljakule tuuakse.

Usun, et ma ei liialda, kui ütlen et ootusärevus hakkab hinge pugema meile kõigile – nii lauljatele ja tantsijatele, nende emadele-isadele ja juhendajatele kui ka kõikidele üldjuhtidele, korraldajatele ning neile osalejatele, kes peost pealtvaatajana osa tulevad saama. Soovin kõigile rõõmsat laulu- ja tantsupeoaastat! Kohtume XIII noorte laulu- ja tantsupeol „Püha on maa” sel põhjamaisel südasuvel 30. juunist kuni 2. juulini.

Margus Toomla Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja